Panganduskriisi tõttu pöördusid investorite pilgud jälle kulla poole, mis on läbi ajaloo segastest aegadest läbi aidanud ning on ka nüüd pakkunud head kasvu. See on tähendanud tublit tootlust ka kullatootjatele panustajatele, kirjutab Investor Toomas.
- Ajalugu on näidanud, et kulla hind kerkib, kui majandust tabab teadmatus – nii ka seekord. Märtsis kerkis kullauntsi hind tugevalt. Foto: Reuters/Scanpix
Märtsis kerkis kullauntsi hind finantsturgudel tekkinud ärevuse tiivul taas 2000 dollari tasemest kõrgemale. Viimati liikus kulla hind sellisel tasemel mullu Venemaa agressioonisõja vallandudes ning samuti 2020. aasta suvel koroonapandeemia ajal, mil kulla hind lõi 2070 dollari tasemel kõigi aegade rekordi.
Seekord tingisid kulla hinnahüppe pangaprobleemid, kus kohe hakati otsima paralleele 2008. aasta ülemaailmse finantskriisiga. Kullal on ikka parimad ajad siis, kui usaldus finantssüsteemi vastu kõikuma lööb. Kuld on püsiv ja käega katsutav vara, mis pakub alternatiivi, kui inimesed ei usu, et nende raha on pangas kindlas kohas või kui investorid tahavad oma portfelli volatiilsuse ja majandusliku ebakindluse eest kaitsta.
Aasta esimese kvartaliga tõusis kulla hind üle 8%, mis on päris korralik tootlus. Hind on üles liikunud teist kvartalit järjest.
Investor Toomas jagab Lääne-Virumaa Uudiste veebis eraisikutele sobilikke investeerimisideid. Tema kommentaarid ilmuvad rubriigis "
Kasulik".
Kullal võiksid olla head väljavaated
Kulda peetakse küll turvaliseks investeeringuks, kuid ka kulla hind on üsna kõikuv, sest seda mõjutab väga mitu tegurit. Panganduses välja löönud probleemid panid investorid ümber hindama USA intressimäärade edasise tõusu väljavaateid. Eeldatakse, et intressimäärade tõstmine pidurdub, et mitte finantsstabiilsust ohtu seada ega riskida turbulentsi laiema levikuga.
Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele