Kauplejad tunnevad Jäneda talupäevade vastu suurt huvi

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 28. juuli 2021
Jaga lugu

Kuna mitmed Eestis toimuvad suurlaadad on sel aastal jäänud ära, siis on kauplejate huvi eeloleval nädalavahetusel toimuvate Jäneda talupäevade vastu väga suur.

Jäneda talupäevade peakorraldaja Enno Must kauplejate vähesuse üle ei kurda.
Autor: Arvet Mägi/Scanpix/Virumaa Teataja

Lisaks maitsvale talutoodangule, huvitavatele taimedele ja käsitööle on külastajatel võimalik kaupa soetada esimest korda Eestis toimuval muuseumi kirbuturul.

Tavakohaselt võõrustab Jäneda juulikuu viimasel nädalavahetusel ehk sel aastal 31. juulil ja 1. augustil Eestimaa talupidajaid, põllumehi ja maaelust lugupidavat linnarahvast ning sisustab kaks üritusterohket suvepäeva iidse mõisapargi puude all. Aastal 1992 alguse saanud talupäevad võivad uhkusega tituleerida end ühe pikema traditsiooniga, katkematult ja samas paigas toimuv suurüritusena Eestis.

„Kuna ära on jäänud ja jäävad suurlaadad Luigel, Antslas, Palamusel, siis on kauplejate huvi Jänedal toimuvate talupäevade vastu väga suur. Kauplejate vähesuse üle kurta ei saa, neid tuleb ka Lätist ja Leedust," ütleb ürituse peakorraldaja Enno Must.

Traditsiooniliselt pakutakse talupäevadel ehedat ja maitsvat talutoodangut, on sinki, vorsti, suitsuliha ja -kala, aiasaadusi. puukoolid toovad müüki oma toodangu ning käsitöötegijad aitavad kasvatada veimevakka.

Musta sõnul on vaatamiseks kohal ka uusim talutehnika. Lastele pakub rõõmu lastealal olevad atraktsioonid ning ponisõit. Kel polnud võimalik külastada mammograafibussi või seni veel on vaktsineerimata, siis mõlemat võimalust saab talupäeval kasutada, kui ette näidata isikuttõendav dokument.

Võimalik külastada mitut näitust

Nagu ka varasematel aastatel, on lisaks tehnikanäitusele ning talutoodangu müügile avatud käsitöökeskus Musta Täku talli ülakorrusel. Uudistada saab kootud vaipade näitus-müüki, vaadata, kuidas meistrite käe all valmib niplispits ning viia koju kaasa uued teadmised puidunikerdamisest.

Ostlemise vahepeal tasub sammud seada Jäneda mõisa, kus on vaadata mitu huvitavat näitust. Kohalikele pakub kindlasti huvi tarbegraafiku Erika Klementi Urbukse ja Nelijärve kandi loodusest tehtud akvarellide näitusmüük. Kunstistuudio „Bastor" näitus „Eesti vanasõnad", Tapa muusika- ja kunstikooli täiskasvanute kunstiringi looming on vaid osa Jäneda lossis vaatamiseks olevatest näitustest.

Mõisa muuseumi juht Georgi Särekanno viib nii laupäeval kui ka pühapäeval kuni laadapäeva lõpuni igal täistunnil huvilised mõisatuurile. Kuna Jäneda lossi planetaarium-kontserdisaal on jälle korda tehtud, siis on see ka külastajatele avatud.

Muuseum kutsub kirbuturule

"Esmakordselt toimub ka muuseumi kirbuturg, mida minu teada pole Eestis varem tehtud. Muuseumis on selliseid asju, mida hoida pole mõtet. Kirbuturgult saab osta näiteks vana pressraua, lipse, raamatuid, muud huvitavat kraami," lubab Särekanno, kes lähipäevadel otsib läbi kõik riiulid ja nurgad, et müüki minevate asjade hulgas oleks selliseid, mis ostjal panevad silmad särama.

Kui uusim talutehnika vaadatud, turukott head-paremat taludes kasvatatud söögikraami täis, võib laupäeval vaadata-kuulata välilaval Nedsaja Küla Bändi, temperamentseid kõhu- ja mustlastantsijaid, lõõtsameest Tiit Animäge. Lehtse Kammerkoor esitab katkendeid Boris Kõrveri operetist „Ainult unistus". Laupäeva õhtul toimub mõnus talupäeva simman Erich Kriegeri laulude saatel Musta Täku tallis.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!