President Alar Karisel on Lääne-Virumaal mitu lemmikpaika

Autor: Anu Viita-Neuhaus • 31. august 2021
Jaga lugu

Eesti president Alar Karis ütles, et otseselt ei seo teda Lääne-Virumaaga miski, aga siin on inimesi, keda ta võib nimetada omadeks ning paiku, mida talle meeldib külastada.

Eesti uus president Alar Karis pärast hääletustulemuste selgumist riigikogus.
Autor: Liis Treimann

Lõuna-Eesti päritolu Alar Karis rääkis, et tema vanavanemad põlvnevad Sadala vallast, mis otsapidi Jõgeva valla serval asudes riivab ka Lääne-Virumaad. Tema esivanemad küüditati Siberisse ja seetõttu tema lapsepõlve suved selles paigas ka ei möödunud.

"Praegu on majast järele jäänud vaid varemed. Ma olen tihti sealkandis jalutamas käinud," sõnas Karis. Ta lisas, et kui minna mitukümmend tuhat aastat tagasi, siis "leiab minus viru vere üles". Praegu aga otseselt Karist Lääne-Virumaaga miski ei seo. Tema poja laste ema on pärit Rakverest.

Karis märkis, et Tartu Ülikooli rektorina on ta õpetanud ja juhendanud tuhandeid tudengeid, aga tal pole kombeks üliõpilaste päritolu osas järge pidada.

"Kooliõpetajad on väga osavad meelde jätma, kust kohast keegi on pärit. Ülikooli rektorina on olnud pea 20 000 inimest, kes on minuga kätt surunud," sõnas ta.

Eesti Rahva Muuseumi direktori ametist presidendiks kandideerinud Karis ütles, et tänu oma abikaasale, Tartu linnaajaloo muuseumide direktorile Sirje Karisele, külastavad nad tihti siinseid mõisasid. Tee viib neid ikka ja jälle Palmsesse, kus väisatakse ka tuttavaid. Samuti on nad ikka ja jälle oodatud Käsmu.

"Suhe läbi suhtluse läänevirulastega on kindlasti olemas, aga juuri teie kandis pole," tähendas Karis.

Aarne Vaik tunneb Karist 30 aastat

"Ta käis mul möödunud aastal külas. Oleme head tuttavad ja konkurendid," sõnas Käsmu meremuuseumi looja ja hing Aarne Vaik.

Otsekohene mees ütles, et võistlemine tähendab seda, et muuseumid on ikka omavahel rivaalid. "Alar tuli koos abikaasaga vaatama, mis fenomen on Käsmu muuseum," ütles Vaik. Mida Karis vastas, Vaik öelda ei soovinud.

Aarne Vaik meenutas, et kohtuti ülikoolilinnas Tartus ja omavahel tuntakse oma 30 aastat. Tartu Ülikooli vilistlased hakkasid suhtlema Karise proua kaudu, keda Vaik tundis varem.

"Ta on selline inimene, kelle puhul tunned ära – ta on oma," lausus Vaik Karise kohta.

Lugusid on sõpradega juhtunud. Vaik jutustas muiates, kuidas ta ikka ja jälle Kariselt päris: "Kes sina oled?" Karis siis Vaigule öelnud: "Ikka seesama Karis, aga mul on habe ette kasvanud."

Käsmu muuseumi rajanud mees sõnas, et Alar Karis on Eestile parim president. "Annan talle sada protsenti häältest. Ma ei suudaks kedagi teist välja mõelda. Ta on tubli inimene. Intelligentne inimene," ütles Vaik.

Teadmine, et sõber nüüd Käsmu saabub suure eskordi saatel, Vaiku ei morjenda. Kalurikülas on käinud ka president Lennart Meri, nii et probleemi tähtsates külalistes ja nende kaaskonnas pole.

Sihtasutuse Virumaa Muuseumid juhatajal Viljar Visselil on meeles lugu, kus tollase riigikontrolöri Alar Karise töökoha seinast leiti restaureerimistööde käigus ajalooline tapeet. Vissel oli tookord ametis sihtasutuse Vabaõhumuuseumi Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskuse Kanut osakonnajuhataja.

"Alar Karis nägi tapeeti, kui kabinet oli juba valmis. Ta vahetas ruumid ära ja tema kabinetiks sai tööruum, kus oli tapeet. Ta soovis, et kõik näeksid seda toredat leidu," meenutas Vissel.

Tema sõnutsi on ta Kariselt õppinud just seda, et oma töös tuleb elada kaasa oma tegemistele – olulisim on huvi tunda muuseumi tegevuse vastu.

"Alar Karis on inimesena äärmiselt tark ja sümpaatne," sõnas Viljar Vissel.

Eesti Vabariigi president Alar Karis

Alar Karis on sündinud 26. märtsil 1958 Tartus.

Ta on Eesti molekulaargeneetik ja arengubioloog, endine Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli rektor.

Aastatel 2013–2018 oli Alar Karis riigikontrolör. Aprillist 2018 töötab ta Eesti Rahva Muuseumi direktorina.

Akadeemiliselt on ta alates 2010. aastast Eesti Üliõpilaste Seltsi koopteeritud vilistlane.

Alates 1999 on ta Tartu Ülikooli professor. Tema teadustööd on Eesti teadlastest kõige tsiteeritumate hulgas.

2010. aastal nimetati Alar Karis Tšiili Vabariigi aukonsuliks.

6. veebruaril 2021 valiti Karis Eesti Maaülikooli nõukogu esimeheks.

Alar Karise isa on fütopatoloog Harry Karis. Tema abikaasa Sirje Karis on olnud Eesti Ajaloomuuseumi direktor ja on alates 2018. aastast Tartu Linnamuuseumi direktor.

Perekond Karisel on kaks täiskasvanud poega, täiskasvanud tütar ja viis lapselast.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!