Voorimees Monstrumi poja tähelend oli kõrge, kuid paraku üürike

Autor: Andres Pulver • 18. jaanuar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

20. sajandi alguses tiirutas Rakvere uulitsatel mitukümmend voorimeest. Osa neist vedas ainult kaupasid, osa aga inimesi. Tollased taksod. Üks voorimeestest kandis kummalist nime – Aleksander Monstrum. Aga mitte temast ei räägi tänane lugu, vaid tema noorimast pojast Heinrich Voldemarist.

Hando Mugasto.
Autor: SA Virumaa Muuseumid

Monstrumite peres oli kokku kuus last. Ja perekonnanimega on omajagu segadust, sest kirikukirjades on nimeks Monstrum, aga vahel ka Munstrum. Koolikirjades aga Mundström – no kuidas sa ikka Monstrumi kooli saadad. Eks lapsed olid ju tollalgi lapsed ...

Aga kahest pisikesest Monstrumist sirgusid Eesti kultuuriloos olulist rolli mänginud tegelased. 1903. aastal sündinud Helene Therese oli raamatukoguteadlane ja õppejõud, aastatel 1944-1953 Eesti Riikliku Avaliku Raamatukogu (ehk rahvusraamatukogu) direktor ning 1965–1975 Tallinna Pedagoogilise Instituudi raamatukogunduse ja bibliograafia kateedri juhataja. Abielus oli ta kunstnik Andrus Johaniga ja tuntud Helene Johani nime all.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!