Paula Brehm andis muusikale erilise sügavuse

Autor: Andres Pulver • 7. veebruar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

20. sajandi alguse üks tuntumaid ja armastatumaid lauljaid Eestis oli Paula Brehm, kelle sünnist möödub täna 145 aastat.

Paula Brehm (keskel) koos Jaan Tõnissoni ja Eesti esimese kutselise keraamiku Juuli Suitsuga.
Autor: Kirjandusmuuseum

Pauline-Vilhelmine Brehm sündis 7. veebruaril 1877 Järva–Jaani kihelkonnas Võhmuta vallas Selikülas Jalgsema koolimajas koolmeistri ja suure koorilauluentusiasti Priidik Brehmi peres. Kui Priidik Brehm 1888. aastal Nadalamasse kooliõpetajaks asus, hakkas Paula käima Väike–Maarja kihelkonnakoolis.

Tüdruk hakkas isa tahtel laulma ja tema muusikaanne avaldus juba väga varakult. 1889. aasta jaanipäeval andis Pudivere–Nadalama laulukoor Liinemõisas suure kontserdi, kus erilist imetlust pälvis koorijuhi Priidik Brehmi kaheteistkümneaastane tütar Paula.

Väike–Maarja kooliõpetaja Mihkel Kampmanni julgustusel suundus Paula Brehm pärast kihelkonnakooli Tallinnasse õppima. Kui enamik eestlasi nõutas rahvusliku konservatooriumi avamiseni eriharidust Peterburis, siis Paula Brehm oli üks esimesi, kes tegi seda Saksamaal.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!