Kohtuhärraks saades lõppes kirjamehe kirev elu otsa

Autor: Andres Pulver • 17. veebruar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

Rakvere maakoguduse sünniraamatu 138. lehel ilutseb sissekanne, mis teadustab, et 1862. aasta 5. veebruaril (uue kalendri järgi siis 17. veebruaril) kell 6 õhtul on Kullaaru “Kleentekerl” Jan Brunbergi naine Mai ilmale toonud poisslapse, kes 4. märtsil on praost Gebhardti poolt ristitud ja saanud nimeks Eduard.

Eduard Bornhöhe 1900. aastal.
Autor: Eesti Kirjandusmuuseum

Brunbergide pere oli ärksavaimuline ja kultuurilembene. Isa Jaan oli kümmekond aastat töötanud kooliõpetajana, enne kui ta parema teenistuse pärast Kullaarusse vana praostihärra majapidamisse tööle asus. Juba lapsepõlves oli Jaan saanud hea koolituse nii kirjasõna kui ka muusika alal Simuna köstri Normanni käest.

Pereema Mai kandis aga lisaks luulemeelsusele ja muusikahuvile midagi “erilist” ka oma geenides, sest said ju nii tema poeg Eduard kui ka tema noorema õe Leenu Vilde poeg Eduard oma aja suurimateks eestimaisteks kirjanikeks.

1865. aastal lahkus Brunbergide pere Kullaarust, sest isa Jaan võttis vastu kooliõpetajaameti Injus. Sinna jäädi viieks aastaks. 1870. aasta kevadel siirdus pere sooviga lastele paremat haridust anda suurde Tallinna linna.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!