Lapse surm tegi kangelannast kurjategija

Autor: Andres Pulver • 10. märts 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

Vabadusristi kavaleride hulka kuulub ligi 50 naist, kuid vaid kaks nendest olid eestlased. Üks neist – Salme Bergmann – oli tihedalt seotud ka Lääne-Virumaaga.

3. jalaväepolgu ohvitserid ja halastajaõde Salme Bergmann.
Autor: Rahvusarhiiv

Koolipõlves sai 10. märtsil 1896 Helme kandis Leebikul Koosi talus sündinud Salme Melanie Bergmann tuntuks mõisa metsas jäneseid ja ka suuremaid loomi salaja küttides.

Korra läinud Penuja külapeol poisid ärplema, kes neist on parim laskur. 17Aastane Salme kihutanud õhku visatud panamakübarast haavlilaengu läbi nii, et maha kukkusid vaid räbalad ja noormehed jäid pikkade nägudega vahtima.

Vabadussõja puhkedes oli Salme vend Ollimar üks kohaliku võitlussalga organiseerijatest ning peagi haarati selle tegevusse ka Salme ning temast kaks aastat noorem õde Linda.

Salmest sai luuraja, kes liikus ringi närustes rõivastes vanaeidena ning tõi teateid enamlaste liikumiste ja vahel ka plaanide kohta.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!