• 02.02.22, 12:15

Koolipoisid andsid elu isamaa vabaduse eest

Tartu rahuleping, mis sõlmiti 2. veebruaril 1920, lõpetas Vabadussõja Eesti vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Rakveres meenutavad Vabadussõda Amandus Adamsoni loodud mälestussammas (õigemini küll selle koopia) Ausambamäel ja pisut vähem tuntud mälestustahvel sõjas langenud koolipoistele Rakvere gümnaasiumis. Ja loomulikult langenute hauad kalmistutel.
Mälestustahvel Vabadussõjas hukkunutele poeglaste gümnaasiumi seinal.
  • Mälestustahvel Vabadussõjas hukkunutele poeglaste gümnaasiumi seinal. Foto: Eesti Rahva Muuseum
Vabadussõjas langes kolm Rakvere gümnaasiumi õpilast, lisaks tapeti punase terrori käigus üks õpetaja, üks vilistlane ja üks õpilane.
Esimesena hukkus 27. novembril 1897 sündinud Lasinurme viinapõletaja poeg Ferdinand Silberstern.
Ajaleht Vaba Maa kirjutas 27. mail 1934: „Üks esimesi ohvreid vaba Eesti eest oli Rakvere gümnaasiumi õpilane Ferdinand Silberstern. Olid veebruarikuu lõpupoolsed päewad 1918. a. ja terves Eestis möllas punane terror. Kui aga 23. veebruaril Saksa okupatsioonivõimud Eesti pinnale tungisid, sattusid kommunistid segadusse.
Keila all võtsid kommunistid lahingu kaotusega vastu ning siis algas põgenemine. Juhtivate kommunistidena tegutsesid Rakveres tol ajal Karl ja Johannes Lugenbergid, Anna Leetsmann, Aleksander Kippar, Sandberg j. t. ning nende peakorteriks olid praegused Rakvere-Paide rahukogu ruumid, kus asus ka tribunaal.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele