Võsu kooli kaasajastamise projekt võeti sahtlist välja

Autor: Katrin Kivi • 31. mai 2022
Jaga lugu

Mitu aastat sahtlis oma aega oodanud Võsu kooli kaasajastamise võidutöö pühiti tolmust puhtaks ning sellega astuti samm edasi lõppeesmärgi poole – vald allkirjastas arhitektuuribürooga töövõtulepingu kooli- ja lasteaia hoone projekteerimiseks.

Võsu kooli direktor Aet Kruusimägi ootab õpilaste ja õpetajatega kooli korda tegemist juba ammu.
Autor: Kristi Konsa

Kõige rohkem rõõmustavad kooliprojekti edenemise üle mõistagi Võsu kooli õpetajaskond ja õpilased.

„Õpetajate toas seinal raami sees on meil neli pilti,“ rääkis Võsu kooli direktor Aet Kruusimägi. „Kolm neist on uue maja eskiisi joonised ning neljanda sees on tekst, et unistama peab suurelt ja kunagi ei tasu piirduda ainult ühe unistusega. Nii me olemegi unistanud, et saame endale ka uue maja.“

„Meil on väga ilus koolimaja - väärikas ja ajalooga,“ jätkas koolijuht. „Kahjuks on meie armas koolimaja jäänud uue tiiva ja vana maja rekonstrueerimise ootele juba väga pikalt. Küttekulud on suured ning ventilatsioonisüsteem praktiliselt puudub. Lasteaed paigutati omal ajal koolimajja ajutiselt, kuid eks need ajutised asjad kipuvadki püsivaks jääma.“

„Projekteerimine on sammuke lähemal meie unistusele. Loodame, et järgmisel suvel same ka kopa maasse ning algab ehitus. Ma usun, et varsti saame uhkust tunda, et meie vallas on renoveeritud ja uued haridusasutused,“ avaldas Kruusimägi lootust.

Koolijuht rääkis, et uue majaga saab lasteaed oma tiiva, ka õueala ei pea enam koolilastega jagama. See võimaldab pakkuda lasteaia lastele ja kooliõpilastele nende vanusele vastavat õuekeskkonda, mis motiveeriks rohkem värskes õhus viibima, liikuma ning õues õppima. Samal ajal vähendab uus kool ka ruumipuudust ning loob tänapäevasemad võimalused õppetööks.

Projekt valmib etapiliselt

Võsu kooli- ja lasteaia hoone projekteerib arhitektuuribüroo Kolm Plus Üks, kes võidutses 2019. aastal ideekonkursil ideelahendusega „Rehe“.

Võidutöö puhul hindasid žüriiliikmed uue ja vana hoone vahel moodustuvat tervikut ning Võsu mändide alla sobiva uue hoone visuaalset väljanägemist.

Viimasel Haljala valla volikogu istungil rääkis vallavanem Anti Puusepp, et projekteerimistööd võtavad aega aasta ja juba järgmisel aastal on plaan minna ehitushankesse, et liikuda järgmisesse etappi.

„Võsu kooli- ja lasteaia projekt on tehtud nii, et ehitada saab etapiviisiliselt. Nii me väldime olukorda, mis meil on praegu Haljalas ehk me ei pea panema Võsu lapsi ehitustööde ajaks asenduspindadele,“ tõi Puusepp olulised nüansid esile.

Puusepp rääkis, et tööde täpne järjekord selgub projekteerimise käigus, kuid soov on alustada lasteaiast, sest seal on probleem kõige põletavam.

Võsu lasteaia- ja kooli uus osa hakkab nägema välja just selline.

Kuidas rahastatakse?

Sellel aastal on valla eelarves projekteerimise jaoks ette nähtud 170 000 eurot. Aprillis toimunud läbirääkimistega hanke tulemusena kujunes hinnaks 239 800 eurot, millele lisandub käibemaks.

Volikogu otsustas anda vallavalitsusele loa võtta laenu, et puudujääv summa lisada järgmise aasta eelarvesse.

Vallavanem rääkis, et ehitustööde jaoks on vallal võimalik taotleda toetusi kahest erinevast meetmest – energiatõhususe meetmest ja lammutamise meetmest. „Kindlasti tuleb ka vallal Võsu kooli- ja lasteaia kaasajastamiseks omaosalus anda. Selleks ma näen ühe võimalusena müüa vallavara, mida vald oma ülesannete täitmise jaoks otseselt ei vaja,“ lisas Puusepp.

Ehituse võimalikust maksumusest olukorras, mis maailmas valitseb, ei saa ega taha ilmselt keegi rääkida ka kõige parema tahtmise juures.

Ka opositsioon oli nii laenuvõtmise kui Võsu kooli projektiga edasi liikumise poolt. „Pole kooli, pole külaelu,“ märkis endine volikogu esimees, praegune volikogu liige ja Maheda valimisliidu esindaja Veiko Veiert. „Nii et loomulikult me tervitame seda otsust kahel käel, selleks oli juba ammu aeg.“

Vaata, milline saab tulevikus olema Võsu kool.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!