Eesti toidukaup on kohati kallim kui Soomes

Autor: Anu Jõgi • 8. august 2022
Jaga lugu

Kuigi Eesti hindu on peetud Soomega võrreldes soodsaks, siis enam see vähemalt toidupoes paika ei pea, kirjutab Helsingin Sanomat, kes võrdles poekettide hindu.

Soomlastel enam Eestis toidu järel käia nii väga ei maksagi, selgub Helsingin Sanomate toiduvõrdlusest.
Autor: Indrek Susi

Leht toob esile, et toit on Eestis kiiresti kallinenud, Eurostati andmetel 16,4 protsenti Soome 8,7 protsendi vastu juunis.

Helsingin Sanomat võrdles hindu veebipoodides, Eestist võeti Rimi ja Selveri hinnad ja Soomest Prisma ja K-marketi omad.

Enne veel toob leht ära sissetulekute võrdluse: kui eestlase mediaansissetulek oli Eurostati andmetel eelmisel aastal 12 620 eurot, siis Soomes 25 460 eurot. Lisades, et eestlaste palgad kerkivad kiiresti hoolimata sõjast Ukrainas.

Helsingin Sanomat kirjutab, et võrreldavatest toodetest on Eestis näiteks kala hind tõusnud kiiremini kui Soomes. Värske kala hind on Eestis alates eelmise aasta maist tõusnud 77 protsenti, Soomes oli see juunis 47 protsenti kallim kui aasta tagasi. Nii on nüüd Soomes ja Eestis lõhe praegu üsna sama hinnaga, kui eripakkumisi mitte arvestada.

Võrdlus näitas, et piimatooted on Eestis üldiselt üsna kallid. Tetrapakis lehmapiima liiter oli Eestis veidi kallim kui Soomes, kuid oma mõju avaldab ka see, et Soomes on piima saadaval kaupluste oma kaubamärkide all, märkis leht.

Näiteks Kotimaista lahja piim maksis Prisma veebipoes 0,85 eurot. Eestis maksis Alma piim Rimis 0,99 eurot. Leht lisab siiski, et kilepakendis piim maksis Selveris vaid 0,59 eurot.

Kaerapiima hind on kiiresti tõusnud nii Soomes kui Eestis. Siiski tulleb Oatly iKaffe eest Eestis maksta üle euro rohkem kui Soomes.

Ka kanamunade hind ületab Eestis Soome oma, näitab lehe võrdlus.

Samuti on kartulid mõlemas riigis kiiresti kallinenud, Soomes 137 ja Eestis 125 protsenti, nende hind aga erineb liigist ja pakendist sõltuvalt väga suurelt.

Kahekilone kartulikott maksis Eestis lehe teatel kaks ja pool eurot, Soomes aga jäi hind alla kahe euro. Lahtine varajane kartul oli kõige odavam Selveris, 0,49 eurot, Prisma Soome veebipoes tuli kilo eest maksta 0,69 eurot.

Samas hinnas oli mõlemas riigis sea- ja loomaliha hakklihasegu.

Leht märgib, et hinnavõrdlus pole ammendav tootjast ja kaubamärgist tulenevate erinevuste tõttu, erinevused tulenevad ka kaupluste hinnakujundusest.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!