Tänavune kartulisaak jäi Lääne-Virumaal põua tõttu mullusele veidi alla. Kartulipealinna Simuna mail tuli kuivast pinnasest kõige paremini välja rahva lemmiksort Milva.
- Kartuli laadimine. Foto: Vanessa Kassmann
„Näiteks Rapla kandis andis hoopis Lilly väga hea saagi, Lõuna-Eestis kasvasid mugulad üldse paremini kui Põhja-Eestis – kõik oleneb, kui palju kusagil vihma maha tuli,“ selgitas kartulikuningaks ristitud Gustav Põldmaa, kes kasvatab Simuna kandis kartulit sajal hektaril.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti kartulipealinnas Simunas kartulit kasvatav Gustav Põldmaa ei ole kordagi jõudnud mõelda ametist loobumise peale. Tema haritava maa pindala on suurem kui Rakvere linna ja Kadrina aleviku pindala kokku.
Ettenägelikud kartulisõbrad alustasid maaharimisega juba sügisel, kuid kel alles nüüd tärkas soov ise omale mugulaid kasvatada, pole ka veel päris hiljaks jäänud. Allpool on väärt nõuanded kõige-kõige algajamatele maaharijatele.
Lääne-Virumaa ettevõtjaid mõjutavad Venemaale kehtestatud majandussanktsioonid.
Ärina küla talunik Mati Mere juhib juba firmat Pandivere Kartulikasvatus OÜ ja kasvatab seitset põhisorti kartulit 40 hektaril. Ta on kartulit kasvatanud 30 aastat. Kartuli kasvatamine oli ka tema isa Jaani suur hobi.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.