Jänkimees jättis meile igaveseks armastatud laulu

Autor: Andres Pulver • 15. veebruar 2023
Ainult tellijale
Jaga lugu
Evald Tammlaan.
Autor: SA Virumaa Muuseumid

Kes ei teaks laulu „Laev tõstis purjed üles ...“. Aga tõenäoliselt on märksa vähem neid, kes on kuulnud, et see laul on pärit 1938. aastal kirjutatud üpris kummalise sisuga näidendist „Raudne kodu“, mille autoriks oli Evald Tammlaan.

15. veebruaril 1904 Vihula vesiveskis sündinud Evald Stein oli oma pere neljas laps. Juba tema isapoolne vanavanaisa oli möldri ametit pidanud. Et mees oli nimede panemise ajal ametis Karitsal kivist veskis, siis sai ta oma töökoha järgi perekonnanimeks Stein.

Mölder oli ka Evaldi isa Gustav Stein, kes oli mõni aasta pärast abiellumist kolinud oma isakodust Maheda veskikohalt Haljalas Vihula mõisa.

Paraku sattus Gustav Stein õige pea Vihula mõisnikuga vastuollu ning pere oli sunnitud lahkuma. Lühemat aega elati Haljala lähistel, seejärel saadi tuuleveskikoht Varudi mõisas, kuid ka seal suutis papa Gustav kiiresti mõisahärraga konflikti minna.

Pere järgmiseks peatuspaigaks oli Uhtna tuuleveski rendikoht, kus liiguti edasi Põlulasse.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!