Uus valitsus muudab Arvo Pärdi muusikamaja ehitamise kallimaks

Autor: Andres Pulver • 10. aprill 2023
Jaga lugu
Lepingu allkirjastasid Rakvere linnapea Triin Varek ja Eesti Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa.
Autor: Andres Pulver

Täna kirjutati alla leping Rakvere linnavalitsuse ja Eesti Kultuurkapitali vahel Arvo Pärdi nimelise muusikamaja ehitamiseks. Veidi enne seda oli allkirjad saanud koalitsioonileping, millega ette nähtav käibemaksu tõus muudab muusikamaja ehitamise enam kui 400 000 euro võrra kallimaks.

Rakvere linnapea Triin Varek lausus, et Rakvere jaoks on tegemist ajaloolise päevaga, mida on väga kaua oodatud.

"Muusikamaja ehitamine on olnud Rakvere linna prioriteediks ja see on olnud poliitikaülene projekt," lausus linnapea.

Varek uskus, et muusikamaja rajamine on ka kummardus arhitekt Alar Kotlile, kelle kavandatud kirikuhoone jäi sõja tõttu lõpuni ehitamata.

Arvo Pärdi keskuse tegevjuht Anu Kivilo tundis samuti suurt heameelt selle üle, et Alar Kotli kavandatud hoone saab lõpuks valmis. Kivilo sõnul toob muusikamajale Arvo Pärdi nime andmine kaasa väga suure vastutuse. "Meie tajume seda Laulasmaal iga päev," tähendas ta.

Üks muusikamaja projekti autoreist Anne Kose ütles, et arhitektuurse lähenemise aluseks oli kirikuhoone esile toomine ning selle lõpuni ehitamine nii, nagu Alar Kotli seda kavandas.

Eskiis sellest, milline peaks muusikamaja välja nägema.
Autor: Andres Pulver

Kui 2009. aastal korraldati rahvusvaheline arhitektuurikonkurss, esitati sellele 136 tööd 29 riigist. Praeguseks on rohkem töid olnud vaid KUMU arhitektuurikonkursil.

"Aga üks rekord vist ikkagi on - kõige pikem aeg konkursist hoone ehitamiseni," muheles Kose.

Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa lohutas kõiki, et kirikuid on ehitatud sajandeid ja Rakvere Pauluse Vabaduskiriku hoone saab valmis vähem kui saja aastaga.

Endise teatrijuhina tundis Allikmaa suurt rõõmu selle üle, et kui muusikamaja saab valmis, kolib sinna ka Rakvere kultuurikeskuse pere. See aga tähendab, et Rakvere teater saab endale ruume juurde. "Väga äge on, teater saab ühe saali juurde," kinnitas Allikmaa.

Kultuurkapitali juht meenutas, et tänavu anti ühe Rakverre ehitatud maja eest päris palju arhitektuuripreemiaid ja lootis, et Arvo Pärdi muusikamaja tabab samuti preemiatesadu.

Margus Allikmaa meenutas, et lepingu ettevalmistamine kulges harvanähtavalt mõnusalt ja rahulikult. Ja kuigi seadused ei lubanud kirjutada lepingusse sisse Rakvere linna soovitud klavereid, ilma milleta ei ole võimalik kontserdimaja ette kujutada, siis orel on siiski üks lepingu osa.

Allikmaa ütles, et kultuuris tasub betooni investeerida, sestviimase 30 aasta kogemus on näidanud, et uued või renoveeritud kultuuriobjektid ei ole kasutuseta jäänud.

Muusikamaja suure saali eskiis.
Autor: Andres Pulver

Teenekas rahvatantsujuht Maie Orav aga arvas, et Rakveres tuleb uue kontserdimaja jaoks kõigepealt hakata publikut kasvatama ning see võib tema arvates võtta aega isegi terve inimpõlve.

Kultuurkapitali nõukogu langetas tänavu 7. veebruaril otsuse, mille kohaselt eraldatakse Rakvere linnale Arvo Pärdi nimelise muusikamaja rajamiseks investeeringutoetust kuni 21 miljonit eurot.

Rakvere linn on muusikamaja rajamiseks teinud juba omapoolseid investeeringuid. Projekti hinnanguline maksumus koos käibemaksuga on kuni 23 miljonit eurot, hoone lõppmaksumus selgub peale riigihanke läbiviimist.

Rakvere linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami aga juhtis tähelepanu tõsiasjale, et koalitsioonilepingu kohaselt tõuseb käibemaks 22 protsendile ning see tähendab muusikamaja juures seda, et käibemaksu tuleb tasuda üle 400 000 euro võrra rohkem.

Pärast lepingu allkirjastamist andsid väikese kontserdi Marius Järvi tšellol ja Ingely Laiv-Järvi oboel.

"Minu kui Rakvere tüdruku jaoks on kontserdimaja valmimine ülioluline ja ei jõua ära oodata, et seal musitseerida saaks," sõnas Ingely Laiv-Järvi.

Esimene riigihange muusikamaja ehitamiseks kuulutatakse tõenäoliselt välja mais. On juba selge, et hankeid tuleb mitu, aga kui palju, on täpsustamisel. Triin Varek lootis, et Arvo Pärdi 90. sünnipäevaks 2025. aasta septembris on muusikamaja valmis.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!