Nemad on maakonna parimad palgamaksjad

Autorid: Aivar Hundimägi, Jane Suu • 5. mai 2023
Jaga lugu
Lääne-Virumaa palga TOPi võitja on Sõmeru Perearst OÜ, mille omanik on mullu sügisel perearstipraksise üle andnud Rita Uuetalu.
Autor: Mati Metsjõe

Äripäeva avaldas sel nädalal palga TOPi, kus 1000 parima palgamaksja seas oli viis Lääne-Virumaa ettevõtet. Eesti 1000 parima hulka pääsemiseks pidi ettevõttes keskmine brutopalk olema mullu üle 2955 euro kuus.

Äripäeva Infopank koostas ka Lääne-Virumaa palga TOPi ehk reastas kõik ettevõtted, kus keskmine brutopalk oli mullu üle 1800 euro. Selliseid firmasid on Lääne-Virumaal 112 (võrdluseks Eestis tervikuna 5000). Täpsemalt saad vaadata artikli lõpus olevast edetabelist.

Avaldatud edetabelis ei ole kohalikke omavalitsusi, millede palgatasemest saab ülevaate artiklist "Ametnike palga TOP" ja omavalitsuste keskmisi palkasid võrdlesime artiklis "Kõige paremini makstakse ametnikele palka Vinni vallas".

Metoodika

Palga TOPi koostasime aluseks võeti ettevõtete maksu- ja tolliametile esitatud andmed. Näiteks töötajate arvu annab amet iga kvartali viimase päeva seisuga, seejuures ei eristata täis- ja osa­ajaga töötajaid.

Keskmise töötasu näitajat võivad mõjutada töötajate arvu suur muutus kvartali sees, osaajaga töötajate suur osakaal, boonuste ja preemiate maksmine, koondamised, juhatuse liikmete tasudelt makstud tööjõumaksud jmt.

Tabeli uurimisel tasub teada, et arvestatud on ka nn maksuameti kvartaliga, kus esimene kvartal on detsember, jaanuar, veebruar, teine kvartal on märts, aprill, mai jne.

Keskmise töötasu arvutasime järgmiselt: keskmise brutopalga arvutamisel kasutasime tööjõumakse, keskmist töötajate arvu ja tööjõumaksude osakaalu. Maksude osakaaluna kasutasime üldiselt kahte määra: 50% ja 56%.

Brutotasu suhtes on tööjõumakse ligi 54% (tulumaks 20%; töötuskindlustus 1,20%, sotsiaalmaks 33%). Valem on: viimase nelja kvartali keskmised tööjõumaksud / viimase nelja kvartali keskmine töötajate arv / 50% / 3 (kuud). Rohkem kui 2500 eurot keskmist palka maksvatel ettevõtetel oleme kasutanud valemis 56% maksude osakaaluna.

Palga TOPi arvutustes osalesid ettevõtted, kellel oli nii 2021. kui ka 2022. aasta kvartaliandmete põhjal vähemalt kolm töötajat.

Allikas: Äripäeva Infopank

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!