Õpilasleiutajate riiklikule konkurss oodatakse osalema 6–19-aastaseid noori. Eelmisel aastal pälvisid samal konkursil 2. kooliastme II preemia Väike-Maarja gümnaasiumi 6.klassi õppurid Aade Vainjärv ja Egeli Lainemaa tööga "SOS ümbrik", neid juhendas Helina Lükk.
- Eelmisel aastal õpilasleiutajate konkursil edukalt osalenute grupipilt. Lääne-Virumaalt pälvisid eelmisel aastal preemia Väike-Maarja gümnaasiumi õpilased. Foto: Leemet Samel
Lisaks pälvis mullu "Lasteekraani" aasta noore leiutaja autasu Rakvere vabaduse kooli õpilane Kairo Kruus, kes leiutas ohutu tõukeratta.
Sel aastal on konkursi auhinnafond on 32 350 eurot, lisaks mitmed eripreemiad ning võimalus esindada Eestit maailma suurimal teadus- ja inseneeriakonkursil Regeneron ISEF, mis toimub USAs Los Angeleses.
Eesti Teadusagentuuri korraldatava konkursi eesmärk on väärtustada teadust ja innovatsiooni ning tunnustada nutikaid ideid. Oodatud on kõik mõttesähvatused, mis aitavad lahendada meie igapäevaeluga seotud probleeme. Leiutamine on õppeprotsess, kus oluline on märgata ja analüüsida probleemi, et leida parim lahendus. Noorele võib selles protsessis olla abiks õpetaja, lapsevanem või hoopis huviringi juhendaja. Suvi on just parim aeg selleks, et midagi põnevat välja mõelda või idee paberile vormistada. Vanemate kooliastmete õpilasi julgustatakse konkursile esitama juba valminud loov- või praktiline töö, kirjutatakse teadusagentuuri pressiteates.
Õpilasleiutajate riikliku konkursi hindamiskomisjoni esimees Tanel Liira tegi üleskutse avastada maailma läbi foto- või kaamerasilma. „Pildistage ja filmige üles kõik erilised hetked, toredad elamused. Tihti juhtub, et millegi laheda avastamishetkel ei peetagi seda millekski tähtsaks, kuid hiljem pole idee enam hästi meeles ja jääbki see konkursile esitamata,“ ütles ta.
Liira lisas, et konkursile on oodatud ka loov-, uurimis- või praktilised tööd, mis juba on suve jooksul käsil. „Aitad maal vanavanemaid, tahad nende elu lihtsamaks muuta – äkki aitavad masinad? Nii sündisidki robottolmuimejad ja mururobotid. Meie seas on inimesi, kes vajavad abi. Pane ennast teiste kingadesse ning mõtle välja lahendus, mis aitaks neil ise paremini hakkama saada ja esita oma idee konkursile,“ rääkis ta.
Vajalikke materjale leiutamise toetamiseks leiab kodulehelt
miks.ee/tugimaterjal. Lisaks saab inspiratsiooni kogumiseks tutvuda varasemate konkursile tulnud tööde kirjeldustega
miks.ee/leiutised.
Tööde esitamise tähtaeg on 15. oktoober. Tööd tuleb esitada konkursside keskkonnas
konkursid.etag.ee. Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ja seda rahastab ahridus- ja teadusministeerium. Täpsema info tingimuste ja tööde esitamise kohta leiab
kodulehelt.
Seotud lood
1924. aastal kohtusid Philips, Osram, General Electric ja teised maailma suurimad elektripirnide tootjad, et viia ellu õel plaan. See pidi vähendama hõõgpirnide tööiga ning tagama tootjatele astronoomilise tulu.
Vinni kooli õpilased ehitasid tehnoloogiaringi õpetaja juhendamisel puidust raamiga elektriauto, millega saab sõita kuni 25 km/h. Mopeedautoga loodetakse tulevikus võistlema hakata.
Rakvere riigigümnaasium direktor Liisa Puusepp otsustas peale 20 aastat teadlasekarjääri teha elus kannapöörde. „See oli elu muutev tehing,“ kinnitas Liisa täna, kaks aastat peale uude ametisse astumist.
Tallinna tehnikaülikooli esimese aasta üliõpilane, Kadrina keskkooli vilistlane Mirjam Mäekivi on üks kahest tudengist, kes saab akadeemik Anto Raukase nimelise stipendiumi.
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.
Enimloetud
2
Firma omanik: mulle meeldib siin
4
Talu toetanud E-Piim avas uue tehase
Viimased uudised
Aqva spaahotelli omaniku kohtuasi
Hetkel kuum
Talu toetanud E-Piim avas uue tehase
Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele