Tule osale õpilasleiutajate konkursil

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 11. juuli 2023
Jaga lugu
Eelmisel aastal õpilasleiutajate konkursil edukalt osalenute grupipilt. Lääne-Virumaalt pälvisid eelmisel aastal preemia Väike-Maarja gümnaasiumi õpilased.
Autor: Leemet Samel

Õpilasleiutajate riiklikule konkurss oodatakse osalema 6–19-aastaseid noori. Eelmisel aastal pälvisid samal konkursil 2. kooliastme II preemia Väike-Maarja gümnaasiumi 6.klassi õppurid Aade Vainjärv ja Egeli Lainemaa tööga "SOS ümbrik", neid juhendas Helina Lükk.

Lisaks pälvis mullu "Lasteekraani" aasta noore leiutaja autasu Rakvere vabaduse kooli õpilane Kairo Kruus, kes leiutas ohutu tõukeratta.

Sel aastal on konkursi auhinnafond on 32 350 eurot, lisaks mitmed eripreemiad ning võimalus esindada Eestit maailma suurimal teadus- ja inseneeriakonkursil Regeneron ISEF, mis toimub USAs Los Angeleses.

Eesti Teadusagentuuri korraldatava konkursi eesmärk on väärtustada teadust ja innovatsiooni ning tunnustada nutikaid ideid. Oodatud on kõik mõttesähvatused, mis aitavad lahendada meie igapäevaeluga seotud probleeme. Leiutamine on õppeprotsess, kus oluline on märgata ja analüüsida probleemi, et leida parim lahendus. Noorele võib selles protsessis olla abiks õpetaja, lapsevanem või hoopis huviringi juhendaja. Suvi on just parim aeg selleks, et midagi põnevat välja mõelda või idee paberile vormistada. Vanemate kooliastmete õpilasi julgustatakse konkursile esitama juba valminud loov- või praktiline töö, kirjutatakse teadusagentuuri pressiteates.

Õpilasleiutajate riikliku konkursi hindamiskomisjoni esimees Tanel Liira tegi üleskutse avastada maailma läbi foto- või kaamerasilma. „Pildistage ja filmige üles kõik erilised hetked, toredad elamused. Tihti juhtub, et millegi laheda avastamishetkel ei peetagi seda millekski tähtsaks, kuid hiljem pole idee enam hästi meeles ja jääbki see konkursile esitamata,“ ütles ta.

Liira lisas, et konkursile on oodatud ka loov-, uurimis- või praktilised tööd, mis juba on suve jooksul käsil. „Aitad maal vanavanemaid, tahad nende elu lihtsamaks muuta – äkki aitavad masinad? Nii sündisidki robottolmuimejad ja mururobotid. Meie seas on inimesi, kes vajavad abi. Pane ennast teiste kingadesse ning mõtle välja lahendus, mis aitaks neil ise paremini hakkama saada ja esita oma idee konkursile,“ rääkis ta.

Vajalikke materjale leiutamise toetamiseks leiab kodulehelt miks.ee/tugimaterjal. Lisaks saab inspiratsiooni kogumiseks tutvuda varasemate konkursile tulnud tööde kirjeldustega miks.ee/leiutised.

Tööde esitamise tähtaeg on 15. oktoober. Tööd tuleb esitada konkursside keskkonnas konkursid.etag.ee. Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ja seda rahastab ahridus- ja teadusministeerium. Täpsema info tingimuste ja tööde esitamise kohta leiab kodulehelt.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!