Kokkuvõte nädalast: eelarvepoliitikas tehakse Potjomkinit

Autorid: Kristjan Pruul, Karl-Eduard Salumäe, Martin Johannes Teder • 30. september 2023
Ainult tellijale
Jaga lugu
Teisipäeval teatas valitsus värskest eelarve eelnõust ning eelarvestrateegiast, auke on selles raudses plaanis rohkem kui kindlust.
Autor: Andras Kralla

Peita kulusid ühelt eelarverealt teisele, tõsta toetusi eelarvest sotsiaalfondide kanda, jätta teadaolevad rahavajadused välja strateegiast, mis peaks kokku võtma lähema nelja aasta väljakutsed, see ei ole kulude kontrolli alla saamine, see on Potjomkini küla ehitamine.

Kui rahandusminister imestab selle üle, kui palju tähelepanu on võrreldes järgmise aasta eelarvega saanud hoopis eelarvestrateegia, siis Äripäeva ajakirjanikke arvamussaates "Äripäev eetris" see ei üllatanud. Järgmise aasta muutused on paigas, kaasaskäinud draama ja trauma pelgalt kevadine lumi, aga see maksude ja kärbetega hämamine, mis seisab strateegias, puudutab meid kõiki veel mitu aastat. Või kas ikka puudutab.

Eelarvestrateegia, toonitasid ajakirjanikud, ei ole mõistagi seadus või lõplik tõde, aga mingi etteaimatava horisondi võiks see anda. Mis seis on meil praegu?

Kuidas on võimalik kirja panna, et eelarve tasakaal paraneb 113 miljoni euro võrra, kui tööturutoetuste reformi ei ole, ja kui olekski, siis peaks sellega kaasneva maksutõusu raske otsuse ette võtma hoopis keegi teine kui valitsus? Aga maanteede ehitus, mida kinnitab kliimaminister, neid rahasid strateegias ju ei ole. Imestama paneb hoopis sellise strateegia kokkupanemine, kus ületuleval aastal ei ole mitte 430 miljonit, vaid sellest sadu miljoneid eurosid suurem maksuüllatus peidus.

Saates tuli jutuks, millised riigi investeeringud meid august ikkagi välja aitaksid, mida ütleb LHV üliedukas võlakirjade emissioon riigi võimaluste kohta kodumaalt raha kaasata, kes tegi vale otsuse siis, kui peaministri abikaasa Arvo Hallik ühelt arvamusartikli autorilt 1500 eurot välja nõudis ning sellest, mida ootavad Äripäeva arvamusliidrite küsitlusel osalenud lähiaastate eelarvetest.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!