Parimaks mahetootjaks kandideerib kaks Lääne-Virumaa ettevõtet
Sel laupäeval kuulutatakse välja tänavused parimad mahetootjad ja –tooted. Mahetootjate nominentide hulgas on kaks Lääne-Virumaa ettevõtet – kalkuneid kasvatav Karusaare mahetalu ja Piira Mahe, kus sirguvad lihaveised.
Veiseid kasvatav Kalmer Visnapuu on kasvanud üles hoopis koos hobustega. Pildil hoopis oma hobuse, Tori tõugu märaga, kel nimeks Pipar. Foto: Triin Laanemägi
Piira Mahe OÜ omanik Kalmer Visnapuu alustas lihaveiste kasvatamisega juba 26 aastat tagasi. „Mahedalt on nad kasvanud aegade algusest peale, ehkki tollal sellist sõna ei kasutatud,“ rääkis Visnapuu. Nn ametlikult on veised mahedad alates 2004. aastast, kui peale Eesti Euroopa Liiduga liitumist hakati mahetootjatele toetust maksma.
Väike-Maarja külje all asuv Äntu mõis on Eestimaa kanapidajatele olnud tuttav nimi ja koht juba veerandsada aastat. Sealsed kanad on alati olnud hinnas nende seas, kes soovivad 10-12 siblijat omale koju viia või ka suurema hulga teise ringi munejatega oma äri ajada.
Kunda külje all Paaskülas asub OÜ Telo Talu, kus tegutsevad Elo (35) ja Terry Knight (48) koos kolme pojaga, seltsiks 600-700 sulelist, 44 lammast ja 4 hobust. Kuidas Inglismaal elanud ja (üle)töötanud abielupaar mehe algatusel naise kodumaale sattus ja kuidas on nende esimesed kaks aastat siin möödunud, on raamatut väärt lugu.
Hüpandi talu perenaine Krista Tõnuri (31) oli seitsmeaastane, kui ta lüpsmise ajaks tõsteti valge Estrella-nimelise lehma selga istuma. Estrellast sai tüdruku lemmik, kes nautis karjamaal tähelepanu ja õunu, mida väike perenaine talle viis. Tüdrukus tärkas armastus lehmade vastu ning põhikooli lõpuks oli küpsenud soov saada talupidajaks.
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.