Tänavu jaanuaris maksis oliiviõli Euroopas täpselt 50 protsenti rohkem kui aasta tagasi, selgub Eurostati andmetest. Eestis oli hinnatõus Euroopa Liidu riikide seas neljandal kohal: 52 protsenti aastaga.
Oliiviistanduses töötaja Tuneesias lõppenud aasta detsembris. Kui Hispaanias segab kuumus oliivisaaki, siis Tuneesias püüeldakse oma eesmärkide poole, nemad loodavad sel hooajal toota 200 000 tonni oliiviõli. Hispaaniast tulemata jäävat saaki see ei asenda. Foto: SIPA/Scanpix
Statistikaameti andmetel tõusid hinnad jaanuaris eelmise kuuga 1,4 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes ulatus hinnakasv 4,7 protsendini. Kui möödunud aasta teisel poolel olid toiduhinnad alanenud sisendhindade toel languses, siis jaanuaris kallines toit kuuga koguni 3 protsenti. See tähendab, et kaupmehed on toidu hindu käibemaksumäära tõusust rohkemgi kergitanud.
Algaval 2024. aastal toob vinduv majanduslangus ettevõtetele surve koondada ja kärpida, et jääda ellu. Kuid on ka neid, keda võib järgmisel aastal saata suur edu.
Matsimoka juhid Sten ja Jan Inno panid sahtlisse sügisel tekkinud idee siseneda restoraniärisse, sest hindasid uue äriga alustamise riske liiga suureks.
Kuigi Eesti inflatsioon on raugenud, peame toime tulema väga kõrgete hindadega ning ees ootav käibemaksu tõus seda olukorda ei paranda, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.