Rakveres toimub eurodebati saate avalik salvestus

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 3. juuni 2024
Jaga lugu

Kolmapäeval, 5. juunil toimub Rakvere linna päevade raames europarlamendi valimiste debatt, mille korraldab Lääne-Virumaa Uudiste toimetus koostöös Äripäeva raadioga.

Debatt algab Rakvere linnavalitsuse valges saalis 17.30. Kaks tundi kestev väitlus salvestatakse ja see läheb eetrisse neljapäeval Äripäeva raadio saates “Poliitikute töölaud”.

Debatti juhivad Äripäeva raadio toimetaja Lauri Leet ja Lääne-Virumaa Uudiste peatoimetaja Aivar Hundimägi. Lisaks on kuulajatel võimalik esitada poliitikutele küsimusi või küsitleda europarlamendi kandidaate pärast debatti.

Seotud lood

Debatil osalevad Jüri Ratas (Isamaa), Anti Poolamets (EKRE), Lauri Laats (keskerakond), Marina Kaljurand (sotsiaaldemokraatlik erakond), Urmas Paet (reformierakond), Kristjan Vanaselja (parempoolsed). Lisaks on kutse saadetud ka Eesti 200 ja roheliste esindajatele.

Debatil väideldakse majandusarengu, inimeste heaolu, euroabirahade, rohereformi, bürokraati vähendamise, julgeoleku ja Euroopa Liidu laienemise teemadel.

Algas Euroopa Parlamendi valimiste valimisnädal

Esmaspäeval kell 9 algas elektrooniline hääletamine, kell 12 avatakse omavalitsuste ja Tallinna linnaosade keskuste jaoskonnad. Kõik 377 valimisjaoskonda ootavad valijaid alates reedest.

E-hääletamine algab täna kell 9 hommikul ja kestab ööpäevaringselt kuni laupäeva, 8. juuni õhtuni kell 20. Elektrooniliseks hääletamiseks tuleb aadressilt www.valimised.ee oma arvutisse laadida valijarakendus. Rakendus avaldatakse avalehel vahetult enne hääletamise algust. Lisaks on vaja internetiühendusega arvutit ning isiku tuvastamiseks ID-kaarti koos ID-kaardi lugejaga või mobiil-ID-d ja PIN-koode. Smart-ID ja nutiseadmega hääletada ei saa.

Nutitelefoniga saab valija aga 15 minuti jooksul pärast e-hääletamist kontrollida, kas tema e-hääl on jõudnud valimiste keskserverisse ja väljendab tema tahet korrektselt. Selleks tuleb Google Play või App Store’i rakenduste poest telefoni laadida „EH kontrollrakendus“ või seda uuendada, et saada rakenduse värskeim versioon.

Kui valija tunneb, et e-hääletamise hetkel polnud tema hääletamise turvalisus tagatud, on tal võimalus kuni laupäeva õhtuni oma valikut uuesti e-hääletades muuta. Kui valija on valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik. Valijal on võimalik veel ka pühapäevasel valimispäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta.

Euroopa Parlamendi valimistel on Eestis üks valimisringkond, mis hõlmab kogu Eestit. See tähendab, et kõik jaoskonnad üle Eesti on avatud hääletamiseks kõikidele valijatele, sõltumata nende registrijärgsest elukohast.

Valimisnädala esmaspäevast neljapäevani saab valdade ja linnade ning Tallinna linnaosade keskustes hääletada kella 12st 20ni. Valimisnädala reedest pühapäevani on avatud kõik 377 valimisjaoskonda üle Eesti. Valimisjaoskondade kohta saab rohkem infot aadressil www.valimised.ee.

Kui valijal on tervislikel või mõnel muul mõjuval põhjusel raske valimisjaoskonda kohale tulla, saab ta taotleda kodus hääletamist. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele taotlus. Seda saab teha kirjalikult juba praegu. Suulise taotluse saab esitada omavalitsuse määratud telefoninumbril reedel ja laupäeval kella 12-st kuni 20-ni ning pühapäeval kell 9-st kuni 14-ni.

Valimispäeval, 9. juunil on avatud kõik valimisjaoskonnad kella 9st 20ni. Pärast seda algab kell 20 nii paberhäälte kui ka e-häälte lugemine. Euroopa Parlamendi valimiste tulemusi ei tohi avaldada enne hääletamise lõppu kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides. Riigi valimisteenistus avaldab esialgsed hääletamistulemused südaööl, mis ajaks sulgeb viimasena oma jaoskonnad ka Itaalia.

Euroopa Parlamendi valimistel osaleb Eestis 78 kandidaati. Eestil on Euroopa Parlamendis 7 mandaati.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!