Alates laupäevast, 8. märtsist ei tohi Eesti siseveekogude jääle enam minna. Keeld on vajalik veeõnnetuste ennetamiseks ja inimelude säästmiseks.

- Talipüük järvel. Alates laupäevast ei tohi enam siseveekogude jääle minna. Foto: Julia-Maria Linna
“Inimesed kipuvad hindama jääolusid paremaks kui need tegelikult on. Soojad ilmad ja kevadpäike on jääkatte aga õhukeseks ja hapraks lihvinud ning jää peale minek pole enam ohutu isegi siis, kui pealtnäha tundub jää terve ja tugev. Praegustes oludes võib jää hetkega mureneda, piisab vaid mõnest sammust,“ ütles päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala pressiteate vahendusel. Keskkonnaagentuuri hinnangul kujunes 2024/2025 jäähooaeg erakordselt lühikeseks ja ebatavaliseks.
Jääaluse vee temperatuur on vaid paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees suudab täiskasvanu pidada vastu kümmekond minutit, laps veelgi vähem. Seepärast on oluline, et lapsevanemad selgitaksid pere pisematelegi jää ohtlikkust ning hoiaksid silma peal, et lapsed püsiks jääst eemal.
Päästeamet palub lastevanematel ja ka õpetajatel koolides rääkida laste ja noortega jääoludest ning sellega kaasnevatest ohtudest. Kui märkate, et keegi on veekogul hätta sattunud, siis tuleb viivitamatult helistada 112 ja kutsuda abi.
Tänavu on uppunud kaks inimest, mõlemad olid läbi jää vajunud kalamehed. Kolmel korral vajus läbi jää ka neli last, kes kõik õnneks pääsesid. Päästjatel on tulnud ohtlikult jäält ära juhatada 115 inimest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kalastaja uuris asjatundjatelt, kuhu nad soovitaksid lähiajal kalale minna, mida on viimastel päevadel saadud ja millega tasuks püüda.
Äripäev alustab koostööd ajakirjaga Kalastaja ning hakkab lisaks Kalastaja paberajakirjale kalapüügiuudiseid kirjastama digitaalselt.
Kui harrastuspüügiõiguse tasu kalameestele tõusis juba tänavu 1. juulist, siis järgmine aasta toob kaasa kalastuskaartide kallinemise.
Ahvenad ahmivad enne talve endal kõhud korralikult täis ja sestap teavad kalamehed, et just september on Peipsil kõige parem ahvenapüügi aeg. Eelmisel nädalavahetusel saime Peipsi ääres kokku kalamehe, ettevõtja ja Rakvere linnavolikogu aseesimehe Sivar Irvaliga. Ikka selleks, et ahvenaid püüda. Ja kalamehejuttu ajada.
Tänapäeva töömaailmas kohtuvad kontorites sageli erinevad põlvkonnad: beebibuumerid, X-põlvkond, milleeniumilased ja Z-põlvkond. Igaühel neist on oma ootused, tööharjumused ja suhtumine töökeskkonda. Selline mitmekesisus võib tunduda keeruline, kuid pakub ka väärtuslikku võimalust õppida ja kohaneda erinevate lähenemistega.