Esimene aasta koos teiega

Autor: Aivar Hundimägi • 12. mai 2022
Jaga lugu

Täna täitus Lääne-Virumaa Uudistel esimene tegevusaasta. Oleme tõestanud, et ühes maakonnas on ruumi tegutsemiseks mitmele sõltumatule ajakirjandusväljaandele, kirjutab Lääne-Virumaa Uudiste peatoimetaja Aivar Hundimägi.

Ajakirjanikud Andres Pulver (vasakult), Rahel Lepp, Katrin Kivi ja Aivar Hundimägi tähistasid Lääne-Virumaa Uudiste esimest sünnipäeva restoranis Bonzai.
Autor: Erakogu

Kui aasta tagasi Lääne-Virumaal uue uudisveebiga alustasime, siis seadsime kaks eesmärki. Üks pikaajaline, teine lühiajaline.

Meie pikaajaline eesmärk on seotud lugejate numbriga. Soovime, et 10 protsenti maakonna elanikest hakkaksid meie lugejateks. Hindame nii suureks aktiivsete ja ettevõtlike inimeste osakaalu. Need on inimesed, kes kohalikku elu eest veavad ja tagant tõukavad, kes huvituvad sellest, mis ümberringi toimub ja soovivad ka toimuvat mõjutada.

Eilse seisuga oli Lääne-Virumaa Uudistel 2419 registreeritud kasutajat. Nii palju on lugejaid, kellele kogu sisu vabalt kättesaadav. Kümne protsendini elanikest on veel tükk maad minna. Teisalt on see esimene aasta näidanud, et huvi uue meediaväljaande vastu on maakonnas suur.

Selle tõestuseks on meie väljaande uudiskirja tellijate järjepidev kasv. Toimetus paneb vähemalt kolm korda nädalas kokku uudiskirja, kus on valik ilmunud artiklitest. Tegemist on mugava võimalusega hoida end kohalike uudiste infoväljas ka neil, kes igapäevaselt meie uudisveebi ei külasta. Uudiskiri on tasuta ja seda on võimalik kõigil endale e-postkasti tellida.

Uudiskirja tellijate arv ületas paberlehe tiraaži

Kui meil on registreeritud lugejaid 2419, siis uudiskirja tellijaid on üle kahe korra rohkem ehk 5304. Lisaks inimestele, kes on olnud nõus meie sisu eest maksma, on uudiskirja tellijate hulgas neid, kellel on meie tegemiste vastu huvi, aga keda me pole veel suutnud veenda Lääne-Virumaa Uudiseid tellima. Uudiskirja tellijate seas on ka inimesi, kes on olnud meie tellijad, aga tellimusest erinevatel põhjustel loobunud. Samas soovivad nad olla meie uudiste ja tõstatatud teemadega kursis.

Ma ei tea täpselt Virumaa Teataja lugejanumbreid, sest Postimees Grupp otsustas mõni aeg tagasi hakata seda infot oma väljaannete lugejate eest varjama. Viimaste avalike andmete kohaselt oli Virumaa Teataja paberlehe tiraaž natukene üle 5000 ehk tellijate arv jäi 4000 ja 5000 vahele.

Oleme esimese aastaga saavutanud tulemuse, kus kolm korda nädalas ilmuv Lääne-Virumaa Uudiste uudiskiri jõuab rohkematesse postkastidesse, kui Virumaa Teataja paberleht. See näitab, et ka kohalikus ajakirjanduses on digipööre toimunud ja üha rohkem on neid inimesi, kes tellivad endale elektroonilise uudiskirja, seda lisaks paberlehele või ka paberväljaande asemel.

Lühiajaline eesmärk jäi täitmata

Aasta tagasi alustades oli meie teine eesmärk jõuda esimese tegevusaasta lõpuks tulemuseni, et suudame tellijate poolt makstud rahaga katta ära kohaliku toimetuse kõik kulud. Seda eesmärki meil tähtajaks täita ei õnnestunud. Lõpetame mai umbes 3000 euro suuruse miinusega. Kuid sealt edasi hakkame nägema kuid, kus meie tulud on suuremad kui kohaliku toimetuse kulud.

Olen kindel, et teise tegevusaasta lõpuks oleme äriliselt palju tugevamatel jalgadel ning meie omanikuks olev Skandinaavia suur meediakontsern Bonnier ei pea Lääne-Virumaal uudiste tegemisele enam peale maksma.

Majanduslik sõltumatus ja äriline kindlus on ajakirjandusväljaandele kriitilise tähtsusega. See loob eelduse, et ajakirjanikud saavad teha oma tööd ausalt ja kartmatult. Mina ei ole kohanud oma elus ühtegi ajakirjanikku, kes oleks nõus tasuta töötama.

Tegelikult ei ole ma selliseid inimesi kohanud ka teistelt elualadelt. Tean ainult ühte juristi, kes läks palju aastaid tagasi tasuta tööle Tallinna linnavalitsusse. Mõned aastad hiljem oli ta ühe Tallinna kesklinnas asunud ja linnale kuulunud hoone varjatud omanik.

Kui väljaanne majandab end ära tellijatelt saadud rahast, siis tähendab see, et tellija on aukohal ning kogu toimetus lähtub oma töös tema huvidest. Seetõttu on lugejanumbrite ning majandustulemuste avalikustamine väga oluline, sest näitab, kuidas tellijad toimetuse tööd hindavad.

Pingutame iga päev selle nimel, et lugejaid oleks aasta pärast oluliselt rohkem kui on teid praegu. Lääne-Virumaa Uudiste teisel sünnipäeval saame teha uue kokkuvõtte, kui hästi see on õnnestunud.

Aitäh, et olete olnud sellel esimesel aastal meiega.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!