Üllar Lanno lahkub ametist

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 6. september 2021
Jaga lugu

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno andis täna teada oma soovist astuda ametist tagasi.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno
Autor: Eero Vabamägi/Scanpix/Postimees

Tanel Kiik tunnustas täna lõunal toimunud pressikonverentsil Lannot julguse eest möödunud aastal raskel ajal ametisse astuda ning ka vastutustundliku otsuse eest nüüd ametist lahkuda.

Lanno ning Kiik mõlemad rääkisid terviseameti külmlao skandaalist, kusjuures Kiik rõhutas, et probleemid ulatuvad kaugemasse aega, kui tänase juhi ametiaeg. Tema sõnul piirneb praeguse juhtkonna süü ja vastutus asjaoluga, et ei jõutud tuvastada, märgata ja ka ringi teha varasemate juhtkondade ajal tehtud norme, tööjaotust, protseduure.

Lanno ütles, et vastutus külmlaoga juhtunu eest ei saa olla kellegi teise kui organisatsiooni juhi oma. "Kui on kriis, on kolm võimalust. Joosta minema, võidelda vastu või mängida surnut. Otsustasin, et isegi kui olukord on halb ja on vaja aru saada, miks nii juhtus, siis palju olulisem oli tagada, et enam nii ei juhtuks. Kõik tegevused, mis jäid vaktsiiniralli selja taga ootele, oli vaja ära teha. Struktuur oli vaja muuta, oli vaja leida inimene, kes vaktsiinilao eest vastuutama hakkab." Tema sõnul on kriisi juhtuimine meeskonnatöö ning uued sotsiaalministeeriumiga liitunud inimesed (uus kantsler ja asekantsler - toim) oli vaja tööga kurssi viia, enne kui aeg on küps ametist lahkumiseks.

Lanno ütles, et tagasi astumine oli ainiti tema soov. Tanel Kiik täiendas, et pärast kriisi lahvatamist lepiti kokku, et kõigepealt lahendatakse tekkinud olukord. Ta sõnas, et praegu oli tagasi astumiseks õige aeg.

Kiik ütles, et juhi ülesanded võtab praegu üle Mari-Anne Härma ning välja kuulutatakse uus konkurss.

Püsis ametis aasta aega

Lanno astus ametisse eelmisel aastal pärast seda, kui koroona esimese laine järel sunniti tüliga ametist lahkuma senine juht Merike Jürilo.

Üllar Lanno on arst, kes on töötanud Tartu Ülikooli Kliinikumis, Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, Helsingi Ülikooli keskhaiglas, Hollandi ravimiuuringute konsernis Stickares ning meditsiinitarvikute ettevõttes Instrumentarium OY. Alates 2006. aastast töötab Üllar Lanno Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi direktorina.

Lanno kõige olulisem ülesanne oli ametisse asudes koroonaviiruse leviku tõkestamine. Selleks andis minister Kiik talle ülesandeks terviseameti tugevdamise.

Lanno ametiaeg oleks pidanud olema viis aastat.

Lanno ametiaja lõppu jääb ilmestama skandaal tervisameti külmlaoga, kus soojenemise tõttu rikles 3 miljoni euro ulatuses ravimeid, sealhulgas koroonavaktsiine. Riigisekretär Taimar Peterkopi töörühma raport näitas, et probleeme on olnud kogu ahelas alates hoone tellimisest, lõpetades projekteerimise, ehitamise ning loomulikult ka hilisema kontrolli ja järelevalvega.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!