Krusenstern polnud ainus mõisahärrast meresõitja

Autor: Andres Pulver • 28. september 2021
Ainult tellijale
Jaga lugu

Lääne-Virumaa ajaloost leiab teisigi kuulsaid meresõitjaid peale Kiltsi mõisahärra Adam Johann von Krusensterni, ehkki tema oli neist vaieldamatult tuntuim. Roela Ferdinand von Wrangellist on ka omajagu räägitud, tänane sünnipäevalaps on aga ehk pisut teenimatult veidi varju jäänud.

Krahv Friedrich Benjamin von Lütke.
Autor: Vikipeedia

Friedrich Benjamin Lütke sündis Peterburi tolliameti inspektori perekonnas viienda lapsena 28. septembril 1797. aastal. Kaks tundi pärast poja sündi suri ema, isa abiellus varsti endast kolmkümmend aastat noorema Jekaterina Palmiga. Kümme aastat hiljem suri ka isa. Lisaks Friedrichile jäid orvuks veel kümme alaealist last. Nii tuligi noorukil juba varakult asuda endale ise leiba teenima. Tema onul Engelil oli suur kantselei, kuhu ta ka orvuks jäänud sugulase tööle võttis.

1813. aastal pääses Fried­rich Lütke mereväelasest õemehe abiga mereväkke. Sama aasta 4. septembril paistis ta silma ägedas lahingus prantslaste rannakaitsega Danzigi lähedal ja pälvis Püha Anna IV järgu ordeni ning ülendati ennetähtaegselt mitšmaniks.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!