Virumaal möllab torm: tuhanded majapidamised elektrita, sõidukid lumes kinni

Autor: Aivar Hundimägi • 29. jaanuar 2022
Jaga lugu

Marutav ilm näitab Lääne-Virumaal oma palet. Vali tormituul on mitmel pool viinud kodudest elektri. Kesköise seisuga oli maakonnas vooluta üle 2 500 majapidamise. Liiklustingimused on äärmiselt halvad, mitmel pool on lumes kinni autod.

Liiklustingimused on äärmiselt halvad.
Autor: Kairo Kiitsak

Talvetorm Malik möllab jõudsalt Lääne-Virumaal ja Ida-Virumaal. Ida-Virumaal on vooluta kõige rohkem majapidamisi, järgneb Lääne-Virumaa.

Jälgi elektrikatkestusi reaalajas elektrilevi kodulehelt katkestuste kaardilt.

Päästeamet annab teada, et tiheda saju, tuisu ja tugeva tuule tõttu on kogu Eestis liiklustingimused äärmiselt halvad. Pärnu-Rakvere-Sõmeru 138. km tee oli reka tõttu kilomeetri ulatuses suletud ja Tapa vallas oli seetõttu lumes kinni ligi 60 autot. Lõpuks õnnestus üks sõidurada vabastada ja autod said liikuma.

Hetkeolukorra ülevaade on leitav Päästeameti sotsiaalmeediast.

Sotsiaalmeedias on erinevatest Lääne-Virumaa piirkondadest autoga lumme kinni jäänud sõidukijuhtide abipalveid.

Rahvusringhäälingu uudisteportaal annab teada, et Haljala piirkonnas oli mõlemas suunas sõidukeid kinni jäänud, sarnaseid teateid tuli ka Viru-Nigula vallast.

Näoraamatus ringlevad videod, kus on näha, et hull olukord valitseb ka Ida-Virumaa ja Lääne-Virumaa piiril.

Nii suured kui väikesed kõrvateed on lund täis sadanud ja väga raskesti läbitavad.

Hommikuks on kõrvalteed muutunud tõenäoliselt täiesti läbimatuks.

Transpordiamet kehtestas laupäeval kell 22.00 kogu Eestis riigimaanteedel rasketest ilmaoludest tingitud erilise hoolderežiimi ning kutsub liiklejaid üles äärmisele ettevaatusele.

Riigimaanteede teeolud on rasked – tuiskab (fikseeritud on tuulepuhangud kuni 20 m/s) ning lumesadu on tihe (lund lisandub prognooside kohaselt juurde kuni 25 cm). Rasketest ilmaoludest tingitud eriline hoolderežiim tähendab, et teehooldajatel kulub hooldetöödeks rohkem aega kui tavaoludes. Rasketest ilmaoludest tingitud olukorra lõppu prognoosib transpordiamet pühapäeval kell 12.00.

Päästeamet edastas, et kõik reageerivad ressursid tegelevad kinni jäänud sõidukite aitamisega nii kiiresti kui võimalik. Inimestel palutakse tungivalt vältida kodust autodega välja liikumist.

PPA Ida prefektuuri operatiivjuht Eerik Purgel rääkis, et nii suured kui ka väikesed teed on lund täis sadanud ja väga raskesti läbitavad. "Palume kõigil, kel oli plaanis veel täna õhtul või öösel sõit ette võtta, see ära jätta," ütles Purgel.

Maanteede hetkeolukorrast saab ülevaate siit.

Ilmateenistuse teatel on ööl vastu pühapäeva pilves ilm. Ida-Eestis sajab lund ja lörtsi, tuiskab, hommikul tuleb kohati ka vihma. On jäidet. Puhub lõuna- ja kagu-, Lääne-Eesti saartel edelatuul 8-15, puhanguti 20, läänerannikul kuni 25 m/s, hommikuks tuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on Lääne-Eestis 0 kuni +3, Ida-Eestis -3 kuni +2 kraadi.

Pühapäeva hommikuks võib maha sadada kohati kuni 25 sentimeetrit lund.

Pühapäeva päeval on pilves ilm. Sajab nii vihma, lörtsi kui ka lund ja esineb jäidet. Õhtu poole Lääne-Eestis kohati tuiskab. Ida-Eestis puhub idakaaretuul 3-9, ennelõunal puhanguti 13 m/s, Lääne-Eestis pöördub tuul põhja ja tugevneb keskpäevast alates 6-11, puhanguti 15, saartel ja rannikul 12-17, puhanguti 23 m/s. Õhutemperatuur on 0 kuni +2, pärastlõunal langeb 0 kuni -3 kraadini.

Kuidas käituda tormi ajal?

Püsi siseruumides.

Valmis tuleb olla pikemateks elektrikatkestusteks. Soovitav on hoida käepärast taskulamp. Laadige täis mobiiltelefonide akud.

Ära sõida autoga. Kui sõit on vältimatu, tangi auto ning võta kaasa laetud mobiiltelefon.

Sõidukit juhtides vali sobiv kiirus. Arvesta, et teele võib takistusi kukkuda.

Tugeva vihma korral peata sõiduk teeserval ning lülita sisse ohutuled.

Hoia eemale maha langenud elektriliinidest. Teavita neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343 ja eluohtlikest olukordadest Häirekeskust numbril 112.

Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.

Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda ka veebirakenduses MARU. Samuti saab sealt infot rikke likvideerimise prognoositava aja kohta.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!