Küti mõisas tegutses kamp kunstnikke

Autor: Andres Pulver • 6. veebruar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

Kaksikvendadest kunstnikke Kristjan ja Paul Rauda teavad paljud, kuid Lääne-Virumaal on tegutsenud teineg kaksikutest kunstnikepaar - Gerhard Franz ja Karl Ferdinand von Kügelgenid.

Gerhard Franz von Kügelgeni maalitud topeltportree endast (esiplaanil) ja vennast.
Autor: Beethoven-Haus Bonn

Esimesena olla ilmavalgust näinud Karl Ferdinand. Gerhard Franz jäi ilmaletulekuga küll pisut hilja peale, kuid see-eest jagus talle selles maises elus märgatavalt rohkem au ja tunnustust kui vanemale vennale. Poisid sündisid 250 aastat tagasi, 6. veebruaril 1772. aastal Bacharachis Reini ääres, väikeses linnakeses Saksamaa lääneosas Koblenzi ja Wiesbadeni vahel.

Noorem vend Gerhard alustas kunstiõpinguid 1789. aastal. Aasta hiljem valis sama tee ja sama õpetaja ka Karl. Koos siirdusid vennaksed 1791. a ka Rooma. See kaunite kunstide Igavene Linn andis neile lõpliku tõuke arenguteel ning just Roomas tegid noored kunstnikud oma otsustavad valikud - Gerhardist, kes süvenes vanade meistrite tööde uurimisse, kujunes kuulus portretist ja mütoloogiliste maalide autor, Karli köitsid seevastu Claude Lorraini tööd ja temast saigi maastikumaalija.

Gerhard Franz von Kügelgen

Gerhard lahkus Roomast 1795. aastal juba teatavat tunnustust leidnud noore talendi seisuses ja valis endale elupaigaks Riia. 1798. a kolis kunstnik Tallinnasse. Seejärel elas ta vaheldumisi Tallinnas, Kodila ja Ojasuu mõisas ning Peterburis. 1805. a algul kolis ta Dresdenisse, kus elas elu lõpuni, käies vahetevahel siiski Maarjamaale jäänud venda külastamas.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!