Pastoriproua väheväärtuslik luule jõudis laulupeole

Autor: Andres Pulver • 8. veebruar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

Saarlased armastavad öelda, et Saaremaa esimene naisluuletaja oli Kaarma pastoriproua Julie Wilhelmine Ederberg. Nii pastor kui ka proua olid mõlemad pärit Haljala lähedalt Kavastult.

Julie Wilhelmine Ederberg.
Autor: Ajaloomuuseum

Julie Wilhelmine Ederberg sündis 8. veebruaril 1861 Kavastu mõisa möldri Jaagup Elensi tütrena. Ta õppis Paides ja Tallinnas tütarlaste erakoolides ning sooritas aastal 1879 koduõpetaja-eksami. Seejärel töötaski neiu koduõpetajana Soomes Impilahtis, Peterburis ja kodumaal.

Samal ajal kirjutas ta luuletusi ning avaldas neid pseudonüümi Helmi all ajakirjanduses. Tema eleegilisel isamaaluulel ei ole kirjandusloolaste hinnangul suuremat kirjanduslikku kaalu ja tema loodusluule on religioosne, kuid tänapäevased standardid on pisut teised ning omal ajal olid Ederbergi luuletused laialt tuntud ning päris mitu neist viisistati tuntud heliloojate poolt.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!