Pomerants teeb Gazpromi huvides lobitööd

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 11. mai 2022
Jaga lugu

Naftasaadusi vedavad firmad eesotsas venelaste Gazprom Neftile kuuluva ettevõttega soovivad Eesti riigilt juurde ankrualasid tankerite teenindamiseks, kütusekaupmeeste heaks teeb lobitööd endine keskkonnaminister Marko Pomerants (Isamaa) suhtekorraldusfirmast Powerhouse, kirjutab Postimees.

Kõik Eestis tegutsevad ettevõtted saama osa mereriigi võimalustest, ütles Marko Pomerants Postimehele.
Autor: Andras Kralla

Keskkonnaministeeriumile ja majandusministeeriumile andis Pomerants juba möödunud sügisel teada, et tegutseb Eesti erinevate punkerdusettevõtete huvides ning aitas neil koostada veenmiskirja ankrualade juurdesaamiseks ning asjaajamise lihtsustamiseks.

Postimehele kinnitas endine keskkonnaminister, et esindab nelja ettevõtte huve jätkuvalt ning põhjendas Venemaa riigiettevõtte huvide kaitsmist sellega, et kõik Eestis tegutsevad ettevõtted peaksid saama osa mereriigi võimalustest.

Äripäev kirjutas märtsi lõpus, et kuigi Euroopa Liidu nõukogu keeras Gazprom Nefti vastu seatud sanktsioone karmimaks, siis Venemaa suurfirmaga seotud Eesti ettevõtte Baltic Marine Bunkeri kaudu jätkub kütuseäri segamatult.

Piiranguid peaks kohaldama

Rahvusvaheliste finantssanktsioonide õiguspärast rakendamist tagava rahapesu andmebüroo hinnangul tuleb Gazprom Nefti suhtes kehtestatud piiranguid kohaldada ka Baltic Marine Bunker osas. Samas tuleb jälgida, et määruse alusel on mõned tehingud lubatud.

Euroopa Liidu nõukogu määruses öeldaksegi, et keeldu ei kohaldata tehingutele, mida on rangelt vaja fossiilkütuste, eelkõige kivisöe, nafta ja maagaasi ning titaani, alumiiniumi, vase, nikli, pallaadiumi ja rauamaagi ostuks, impordiks või transpordiks Venemaalt või läbi Venemaa liitu.

Samvel Tšobanjan, Baltic Marine Bunker juhatuse liige
„Meil ei ole sõjaga mingit kokkupuudet. Aitäh!“

Väljend „on rangelt vaja“ tähendab ainult nende konkreetsete kaupade ostu, importi või transporti Venemaalt või läbi Venemaa Euroopa Liitu. Seega siia alla ei kuulu muud tegevused, nagu näiteks tooraine töötlemine, eksportimine jms.

Seega saab kütuseäri jätkuda üsna segamatult. Baltic Marine Bunker kodulehe järgi varustab ettevõte laevu kütustega kõigis Eesti sadamates – Tallinnas, Sillamäel, Pärnus, Kundas, Paldiskis, Loksal, Hiiumaal, Saaremaal ning ka Lätis.

Baltic Marine Bunker juhatuse liige Samvel Tšobanjan ütles kohe, et ta ei suhtle ajakirjanikega. „Meil ei ole sõjaga mingit kokkupuudet. Aitäh!“ lõpetaski ta kõne küsimuse peale, kas ja kuidas on sõda Ukrainas mõjutanud Baltic Marine Bunker tegevust.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!