Ära unusta täna öösel kella keerata

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 29. oktoober 2022
Jaga lugu
Ööl vastu pühapäeva tuleb kellaosuteid nihutada tunni võrra tagasi.
Autor: Mati Hiis/Scanpix/Õhtuleht

Ööl vastu pühapäeva läheb Eesti üle talveajale ja kellaosuteid tuleb nihutada tunni võrra tagasi.

Kell 4 öösel keeratakse kogu Euroopa Liidus kellad tunni võrra tagasi.

Uuesti tuleb kellaosuteid nihutada märtsi viimasel pühapäeval, mil läheme üle suveajale ja kella tuleb tunni võrra edasi keerata.

Suveaja kasutusele võtu põhjused olid majanduslikud ning see kehtestati Saksamaal ning Austrias-Ungaris esimese maailmasõja ajal, et hoida kokku kivisütt. Pärast esimest maailmasõda kellakeeramisest loobuti, kuid seda otsustati taas hakata tegema teise maailmasõja ajal.

Erinevates riikides tehtud uuringute tulemusena on jõutud järeldusele, et kellakeeramine mõjutab inimese une struktuuri ja päevast erksust või unisust.

ERRi teadusuudiste portaal Novaator on kirjutanud, et kevadine kella ettenihutamine toob kaasa olulisi muutusi une struktuuris: pikeneb uinumisele kuluv aeg ja suureneb uinumisjärgsete ärkamiste arv, mistõttu une efektiivsus väheneb oluliselt. Kõige rohkem kannatavad nn õhtuinimesed. Nende hulgas on ka paljud kooliealised lapsed, kelle päev algab ikka samal kellaajal kui varem. Sellised muutused une struktuuris ei möödu mõne päevaga, vaid kohanemine võib võtta aega 2-3 nädalat.

Seotud lood

Sügisesel kella tagasikeeramisel on une struktuurile samuti oma mõju – inimesed ärkavad umbes pool tundi varem ja une kogupikkus väheneb samuti paarikümne minuti võrra. Seega ei pea paika populaarne arvamus, et sügisesel vööndiaega tagasituleku järgselt saame ühe tunni rohkem magada. Tegelikkuses kulub jällegi vähemalt nädal, enne kui une struktuur normaliseerub.

Sügisene kellakeeramine on raskemini talutav just nn hommikuinimestele, eriti kui neil on keskmisest lühem uneaeg. Kellakeeramine inimesi nii kevadel kui ka sügisel, kuid see mõju on hommiku- ja õhtuinimestele erinev.

Eesti unemeditsiini selts on avaldanud arvamust, et kellakeeramisega seonduvad kulud meditsiiniliste probleemide lahendamiseks ületavad oluliselt elektrienergia säästuga seotud tulud.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!