Aasta parima arvamusloo kirjutas Rahel Lepp

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 18. veebruar 2023
Jaga lugu
Kohalike väljaannete eelmise aasta parimate arvamusartikli kirjutas Lääne-Virumaa Uudiste ajakirjanik Rahel Lepp.
Autor: Liis Treimann

Kohalike väljaannete parima arvamusloo kirjutas Lääne-Virumaa Uudiste ajakirjanik Rahel Lepp ning Virumaa Teataja disainer Toomas Erapart pälvis kaks maakonnalehtede kujunduspreemiat.

Reedel toimunud Eesti Meediaettevõtete Liidu pressipeol avalikustati 2022. aasta ajakirjandusauhindade võitjad, teiste seas parimad kohalike väljaannete artiklid ja kujundused.

Lisaks Rahelile ja Toomasele olid Lääne-Virumaalt parima uudise kolme nominendi seas Lääne-Virumaa Uudiste ajakirjanik Andres Pulver koos Äripäeva ajakirjaniku Kristel Härmaga ning parima olemusloo kolme nominendi seas Virumaa Teataja ajakirjanik Aivar Ojaperv.

"Olen imestunud, et kahe sõjateemalise loo kõrval võit mulle anti. Eelmisel aastal oli meedias oluliseks teemaks Ukraina sõda ja sõjapõgenikud ning selle kõrval on teised probleemid justkui pisemaks läinud. Hea, et ikka märgati, et ka muu elu koos oma probleemidega pole kuhugi kadunud," ütles Rahel Lepp.

Toomas Erapart lausus, et tema jaoks lõppeb aasta pressipeoga, kui avalikustatakse eelmise aasta parimad tööd. "Siis saan ka enda aastale joone alla tõmmata. See tagasiside on oluline ja minu jaoks on see väga tähtis päev," lausus Erapart. Ta on olnud Eesti pressipreemiate konkursil võidukas viimasel seitsmel aastal ning ka sel aastal oli nominentide seas mitme tööga.

Maakonna väljaannete eelmise aasta parimate arvamusartiklite kirjutajad olid Lääne-Virumaa Uudiste ajakirjanik Rahel Lepp (vasakult), Hiiu Lehe ajakirjanik Piret Eesmaa, vabakutselini ajakirjanik Raul Vinni. Fotolt on puudu neljas nominent, kelleks on Sakala ajakirjanik Marko Suurmägi
Autor: Liis Treimann

Maakonnalehe uudise nominendid on:

Kristel Härma ja Andres Pulveri artikkel Lääne-Virumaa Uudistes „Eesti 200 esinumber Rakveres on politseiuurimise all“, mis ilmus 26. aprillil

Tartu Postimehes 2.septembril ilmunud Jüri Saare artikkel „Tippkokk plaanib Toome varemetesse restorani“

Marko Suurmägi artiklid Sakalas, mis rääkisid sellest, kuidas Riigikogu liige soovis anda katuseraha oma suvila kõrvale tänavavalgustuse rajamiseks: 24.11. ilmunud „Riigikogulane soovis anda katuseraha oma suvila kõrvale tänavavalgustuse rajamiseks“ ja 25.11. ilmunud „Sulev Kannimäe parteikaaslaste otsusest: “Kui nii on parem, siis nii jääb.”“ ja „Vallavanema kinnitusel saab Mähma kindlasti tänavavalgustuse“.

Maakonnalehe uudise võitja on Marko Suurmägi.

Maakonna arvamuse kategooria nominendid on:

Piret Eesmaa arvamus 19. augusti Hiiu Lehes „Suvi, mil hakkasin päriselt mõistma oma vanaisa“

Rahel Lepa arvamus 8. mai Lääne-Virumaa Uudistes „Minust ei saa kunagi aasta ema“

Marko Suurmägi arvamus 9. juuli Sakalas „Vihmapiisad ja pommid“

Raul Vinni arvamus 25. mai Saarte Hääles „Kiire ühendus ei saa olla mugavusteenus“

Maakonna arvamuse võitja on Rahel Lepp.

Maakonnalehe olemusloo, intervjuu või reportaaži nominendid on:

Saarte Hääles ilmunud uuriv lugudesari, mille autorid on Kertu Kalmus ja Ain Lember (04.03. „Pea Tallinna teletorni kõrgune Sõrve meretuulepark paistaks Harilaidu välja“, 01.04. „MEIE NUNNUD ehk kakskümmend aastat varjudemängu ja tuulest tulnud tuhanded eurod“ ja 14.04. „GOTLANDI KOGEMUS – “Elektrit on ju vaja!” ehk Albertina, Matilda ja nende tuult jahvatavad järeltulijad“)

Lääne Elus 13. augustil ilmunud Andra Kirna lugu „Tööinspektsioon: mõistagi on kooliajal esimesed sammud töömaailmas igati teretulnud“

Virumaa Teatajas 24. septembril ilmunud Aivar Ojaperve lugu „81-aastane Salla küla memm peab hoolimata oma soliidsest vanusest veisekarja“.

Maakonna olemusloo kategootia võitjad on Kertu Kalmus ja Ain Lember Saarte Häälest.

Meedialiidu peaauhinna „Aasta ajakirjanik 2022" nominendid on:

Äripäeva ajakirjanik Marge Ugezene, kes kirjutas oma karjääri kõige tugevamal aastal palju tundlikke lugusid eestlastest, venelastest ja ukrainlastest ning nendevahelistest kokkupuutepunktidest ja kokkupõrgetest. Samuti kajastas ta hoiu-laenuühistute pettusi ja nende tekitatud valu. Kõrvale uudiseid kinnisvaraturust, suurärimeeste survest väiksematele ettevõtetele jpm.

Delfi Meedia ajakirjanik Holger Roonemaa, kelle tööd on jätkuvalt Eestis enim auhindu saanud lugude seas; ta lugudel on rahvusvaheline mõju ja kaal; ta veab suuri rahvusvahelisi projekte; ta koolitab ja õpetab noori, keda huvitab uuriv ajakirjandus; tal on erakordsed allikad ja ta lugudel üha suurem ühiskondlik tähendus.

Ukraina nelik on tunnustus kõigile Ukrainas käinud reporteritele, kuid nominatsiooni said Postimehe ajakirjanik Jaanus Piirsalu, Delfi Meedia ajakirjanik Roman Starapopov ning Anton Aleksejev ja Kristjan Svirgsden Eesti Rahvusringhäälingust.

Võitjad on Postimehe ajakirjanik Jaanus Piirsalu, Delfi Meedia ajakirjanik Roman Starapopov ning Anton Aleksejev ja Kristjan Svirgsden Eesti Rahvusringhäälingust.

"Aasta Ajakirjanik 2022" võitjad Kristjan Svirgsden (vasakult), Roman Starapopov, Anton Aleksjev ning Jaanus Piirsalu (puudub fotolt).
Autor: Liis Treimann

Bonnieri preemia nominendid on:

Õhtulehes ja Eesti Ekspressis veebruarist aprillini ilmunud artiklid Riigikogu kriminaalsetest kuluhüvitistest, mis viisid kahe uurimiseni. Autorid on Helen Mihelson Õhtulehest (21.02. ilmunud „Ela nagu Repinski: rahvasaadik laseb hüvitada üürikorterit, kus ta ise ei elagi“), Urmas Jaagant Eesti Ekspressist (16.03. ilmunud „Mustkunstnik Repinski: kuidas sõita auto kütusepaak tühjaks kahe tunniga ja mahutada autosse 90 liitrit diislit“), Joosep Tiks Eesti Ekspressist (17.03. ilmunud „Repinskile maksumaksja raha eest üüritud korteri uksele vastab võõras mees: see on minu aadress ja Repinski on mu õemees“), Risto Berendson Õhtulehest (19.04. ilmunud „Skeemitamist tunnistanud endine ekrelane: ajan mingit plahvi suust ja sellest tehakse nüüd case“ ja „Saadiku kahtlased advokaadiarved: advokatuur ja politsei asuvad asja uurima“);

Sulev Vedleri artiklid Eesti Ekspressis, tänu millelele avastasid kümned tuhanded eestlased, et nende hoolikast tunnipõhisest elektritarbimisest ei pruugi kasu olla, sest paketid ei võta soodsat aega arvesse. Artiklid olid: 19.01. ilmunud „Odava Soome elektriga teenib üks Eesti firma kümneid miljoneid“, 25.05. ilmunud „Vaadake elektrilepingud üle! Kümned tuhanded eestlased kasutavad börsipakette, mis ei arvesta tunnihindu“ ja 29.05. ilmunud „Nädala hittlugu: Eesti Energia elektripakett ajas segadusse isegi firma juhtkonda kuulunud tegelase“;

Eesti Päevalehe, Eesti Ekspressi ja Maalehe ajakirjanike Riin Aljase, Oliver Kundi, Martin Laine, Holger Roonemaa, Tiina Kaukvere ja Aleksander Algo ühistöönavalminud artikliseeria "Võla võim" laenuäri varjupoolest.

Artiklite tõttu alustas finantsinspektsioon menetlust ja tegi läbiotsimise Kreditexi laenukontoris, ajakirjanikud käisid ütlusi andmas Riigikogus, kus rõhutati arvukate seaduste muutmise vajadust. Riigikohtu esimees tõdes ebavõrdsust kohtusüsteemis. Artiklisarjas ilmusid järgmised lood: 18.09. Eesti Päevalehe artikkel „ Süsteemi mängukannid. Karjuvalt erinevad kohtuotsused röövivad võlglastelt igal aastal sadu tuhandeid eurosid; 20.09. ilmunud artikkel „Vilepuhuja laenumaailma seest: klientide petmine on igapäevane. Järelevalve puudub täiesti.“, 22.09. Maalehe artikkel „15 võlga, töötu, puudega või sõltlane? – Laenu saab ikka“ ning 26.12. ilmunud artikkel „Kuidas laenuhaid inimesed kodutuks lüpsavad:“Visati tänavale, aga ise olin loll!“.

Bonnieri preemia võitjad on Eesti Päevalehe, Eesti Ekspressi ja Maalehe ajakirjanikud Riin Aljas, Oliver Kund, Martin Laine, Holger Roonemaa, Tiina Kaukvere ja Aleksander Algo ning nende ühistöö „Võla võim“.

Bonnieri preemia võitjad Holger Roonemaa (vasakult), Martin Laine, Oliver Kund ja Tiina Kaukvere
Autor: Liis Treimann

Ajakirjandustaustaga eraisikud Hans H. Luik, Igor Rõtov, Jüri Ehasalu, Margus Mets ja Toomas Leito pärijad andsid elutöö preemia Toomas Kümmelile. Preemia rahastajad leiavad, et „VEB Fondi varjatud suuri rahaülekandeid ja võltsinguid paljastades sai Kümmel endale vaenlaseks kogu Eesti poliitilise ja ärieliidi. Talle avaldati tugevat poliitilist survet, püüti tema uurimust naeruvääristada või tühiseks pisendada. Toomas ei andnud alla jätkas oma uurimust ka siis, kui ei olnud enam toimetuste koosseisuline töötaja. Tänaseks teame, et peamistes punktides oli Toomas Kümmelil õigus. VEB fondi lugu on kindlasti üks mõjusamaid ja väljapaistvamaid uuriva ajakirjanduse saavutusi Eesti ajakirjanduse ajaloos.“.

Noore ajakirjaniku nominendid on Linda Eensaar Äripäevast, Martin Laine Eesti Päevalehest ja Greete Palgi Eesti Päevalehest.

Noor ajakirjanik 2022 on Martin Laine.

Parima venekeelse uuriva või probleemloo nominendid on:

Olesja Lagašina Delovõje Vedomostis 25. oktoobril ilmunud looga „Беженцев считают недостойными въезда в Европу». Украинским мужчинам трудно попасть в Эстонию“ ja 21. novembril ilmunud looga „Вальс вокруг ЧВК Вагнера, беженцы и слезы: на нарвской границе все спокойно“

Ekaterina Mereminskaya Delovõje Vedomostis ilmunud seeriaga Tatjana Liksutovast. Lood ilmusid 14. novembril „Подпольный» бар Ликсутовой: как государство поддержало ресторан миллионерши“, 25. novembril „Эстонец помогал вести бизнес нынешнему замминистра обороны РФ Криворучко“ ja 2. detsembril „Business as usual: Ликсутова продолжает работать с «русской мафией»“

Aleksei Shishkin Delovõje Vedomostis 20. detsembril ilmunud artikliga „Десятки тысяч русскоязычных телезрителей ушли от эстонских операторов на черный рынок“

Parima venekeelse uuriva loo võitja on Olesja Lagašina Delovõje Vedomostis 25. oktoobril ilmunud looga „Беженцев считают недостойными въезда в Европу». Украинским мужчинам трудно попасть в Эстонию“ ja 21. novembril ilmunud looga „Вальс вокруг ЧВК Вагнера, беженцы и слезы: на нарвской границе все спокойно“

Parima venekeelse uuriva loo nominendid Aleksei Shishkin (vasakult), Ekaterina Mereminskaya ja Olesja Lagašina töötavad kõik Äripäeva vene keelses väljaandes Delovõe Vedomosti.
Autor: Liis Treimann

Parima venekeelse olemusloo, reportaaži või intervjuu nominendid on:

Aleksandra Nur MK-Estonias 9. veebruaril ilmunud looga „Другой мир: современная подготовка к похоронам очень отличается от того, что было раньше“

Jevgenia Parv RusDelfis 9. novembril ilmunud looga „Учитель года, подвергшаяся резкой критике за речь на русском языке: „Пожар не тушат деньгами“

Roman Starapopov RusDelfis ilmunud seeriaga „Delfi Ukrainas“: 1. aprillil ilmunud „DELFI В УКРАИНЕ | "Скоро это будет второй Мариуполь". Как люди спасаются из-под обстрелов Северодонецка, 5. mail ilmunud „ФОТО И ВИДЕО | Военные ВСУ — Delfi: "в ближайшее время будут тяжелые бои. Если мы не выстоим, Россия пойдет к вам" ja 17. mail ilmunud „"Мы их не закапывали, они там и лежат, пусть забирают". Поля Киевской области усеяны телами российских солдат“

Parima venekeelse olemusloo võitja on Roman Starapopov RusDelfis ilmunud seeriaga „Delfi Ukrainas“.

Parima venekeelse arvamuse nominendid on:

Vitali Bestšastnõi RusDelfis 25. novembril ilmunud arvamusega „ДВОЙНОЙ АГЕНТ КАЯ КАЛЛАС: НА КОГО РАБОТАЕТ ПРЕМЬЕР-МИНИСТР?“

Jevgenia Parv RusDelfis 15. novembril ilmunud arvamusega „Смена педагогического состава русскоязычных школ - не беда, а возможность“

Aleksei Shishkin Delovõje Vedomostis 30. septembril ilmunud arvamusega „Алексей Шишкин: «Северный поток-2» вылился в бессмысленное добивание родственного эстонцам народа»“

Parima venekeelse arvamuse võitja on Jevgenia Parv RusDelfis 15. novembril ilmunud arvamusega „Смена педагогического состава русскоязычных школ - не беда, а возможность“.

Podcasti nominendid on:

14. mail eetris olnud Eesti Ekspressi ajakirajnike Aleksander Algo ja Lauri Närepi podcast „VABAFLOW | Kuidas räppar mõne aastaga Soundcloudist vabariigi aastapäeva kontsertlavale jõudis“

Äripäeva ajakirjaniku Katariina Krjutškova raadiosaated sarjast „Edukad naised“ 17. juunil "Noor miljonär hoiab abikaasaga rahakotid lahus: pean olema sõltumatu", 9. septembril "Piret Mürk-Dubout tippjuhi elust: sa oled täiesti üksinda, pole kellegagi rääkida" ja 2. detsembril "Karmen Pedaru avab modellinduse pahupoole: nälgimine, arutu laristamine ja raamatupidajate pettused".

Saatesarja "Edukad naised" saateid saavad Lääne-Virumaa Uudiste lugejad kuulata SIIT.

Õhtulehe podcast „„KRIMIOOSUM“ | „Kohe tuleb ära viia!“ Pealtnägijad meenutavad Moskva käsilaste ässitatud Pronksiööd“, mis oli eetris 30. detsembril ja mille autor on Johanna-Kadri Kuusk ja helikujunduse tegi Hannes Dreimanis.

Podcasti võitja on Eesti Ekspressi ajakirjanike Aleksander Algo ja Lauri Närepi podcast „VABAFLOW“.

Multimeedia nominendid on:

Eesti Ekspressis alates 30. märtsist ilmunud artiklisari „Süvalinn“, mille autorid on Riin Aljas, Oliver Kund, Martin Laine, Toom Tragel, Elise Christin Jörberg, Hele-Mai Kulleste, Mart Nigola, Holger Roonemaa, Erik Moora, Eero Epner, Mari Mets, Joonas Sildre ja Janek Murd. Sari räägib Keskerakonna pikast ainuvõimust Tallinnas ning sellest tingitud probleemkohtadest valdkondade kaupa: poliitiline korruptsioon, linnapea isik, majanduslik ebavõrdsus ning puudulikult lahendatud keskkonnaküsimused.

Eesti Ekspressis 31. mail ilmunud „REPORTAAŽ SAN MARINOST | Lugu maailma halvimast jalgpallikoondisest: rongijuht ja tisler küsivad töölt puhkust, et tulla Eestit võitma“, mille autorid on Matthias Kalev, Henri-Kristian Kirsip, Daniel Leevik, Anna Plukk, Elise Christin Jörberg, Toomas Vabamägi, Mihkel Ulk ja Karl-Erik Leik.

Eesti Ekspressis 27. juunil ilmunud „INTERAKTIIVNE RÄNNAK | Pagemine Ukrainast: langeta ise ohtlikud ja võimatud valikud, mille ees põgenikud seisavad“, mille autorid on Greete Lehepuu, Rain Pruul, Mart Nigola, Anna Plukk, Kristina Õun.

Võitja on Eesti Ekspressis 27. juunil ilmunud „INTERAKTIIVNE RÄNNAK | Pagemine Ukrainast“, mille autorid on Greete Lehepuu, Rain Pruul, Mart Nigola, Anna Plukk ja Kristina Õun.

Parima üleriigilise uudise nominendid on:

Äripäevas 10. märtsil ilmunud Koit Brinkmanni artikkel „Ukrainlasi palkav tuntud koristusfirma sülitab seadustele: "Töötasime 12 tundi päevas ilma puhkepäevadeta"“. Lääne-Virumaa Uudiste lugejad saavad seda artiklit lugeda SIIT.

Eesti Ekspressis 18. mail ilmunud Oliver Kundi artikkel „Maksumaksja taob kinni Tallinna Linnatranspordi juhtide kõrgkooliõppe. Ja see ei ole veel kõik!“

Eesti Päevalehes 10. juulil ilmunud Holger Roonemaa ja Urmas Jaaganti artikkel „"Ütle talle, et saagu esmalt see kuradi eelnõu riigikogust läbi." Uberi failid avavad suurfirma Eesti lobi telgitagused“

Võitjad on Holger Roonemaa ja Urmas Jaagant.

Parima üleriigilise olemusloo nominendid on:

Õhtulehes 28. märtsil ilmunud Risto Berendsoni artikkel „33 aastat rääkimata lugu: miks mõrvati Moskvas kaks Eesti kunstihuvilist neidu“

25. augustil Eesti Päevalehes ilmunud Oliver Kundi, Holger Roonemaa ja Kärt Anvelti artikkel „Suure luuretüli tagamaad. Kuidas Eesti tippametnikud Vene ohust üle kuumenesid“

20. oktoobril Äripäevas ilmunud Marge Ugezene artikkel „Edukas arst kaotas hoiu-laenuühistuga 200 000 eurot. Ja oma elu“. Lääne-Virumaa Uudiste lugejad saavad seda artiklit lugeda SIIT.

Võitja on Marge Ugezene.

Äripäeva ajakirjanik Marge Ugezene.
Autor: Liis Treimann

Parima üleriigilise arvamuse nominendid on:

Tiina Kruus Eesti Päevalehe LP-s 23. septembril ilmunud arvamuslooga „Kuidas ma nähtamatuks muutusin“

Meelis Mandel Äripäevas 17. juunil ilmunud arvamusega „Meelis Mandel: keegi võiks selle lõpuks välja öelda – meile läheneb enneolematu intresside tõus“

Andrei Šumakov Eesti Päevalehes 7. mail ilmunud arvamuslooga „KIRI EMADEPÄEVAKS VENEMAALE | RusDelfi peatoimetaja Andrei Šumakov: ema, lülita televiisor välja!“

Võitja on Andrei Šumakov.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!