• 24.02.23, 07:00

Naljamees Tallikal oli oma roll iseseisvuse tulekul

Kui 23. veebruaril 1918 Pärnus ja 24. veebruaril Tallinnas Eesti iseseisvus välja kuulutati, olid Rakveres võimul veel enamlased. Ja veel hiljemgi löödi siin lausa lahinguid.
Oskar Raunami maal "Eesti punakaartlasi Rakvere lähistel".
  • Oskar Raunami maal "Eesti punakaartlasi Rakvere lähistel". Foto: Eesti Kunstimuuseum
Oma osa Rakvere vabastamisel oli ka hiljem suure vembumehena tuntuks saanud Eduard Tallikal. Iseseisvuse esimene ohver oli kooliõpilane Ferdinand Siberstern.
Aga lähemalt annab juhtunust ehk ülevaate iseseisvuse 15. aastapäeva puhul 24. veebruaril 1933 ajalehes Virulane ilmunud ülevaade tollastest sündmustest.
„15. aastapäeval tahaks hetkeks peatuda nende sündmuste juures, mis iseloomustavad iseseisvuse väljakuulutamise momenti Rakveres. Meie iseseisvuse saamise ajalugu on alles veel olemata tema trükitud vormis, mispärast peab kasutama neid katkendeid, mis siin-seal ilmunud või ühe või teise tolleaegse käest kuuldud.
Ajal, mil iseseisvus oli Tallinnas juba välja kuulutatud, olid enamlased veel Rakveres seisukorra peremehed. Kuid ka siin olid nende tunnid loetud ja oli karta, et nad enne langemist mõne erakorralise vägivallateoga hakkama saavad, missugune arvamine leidis hiljem Jõhvi veretöös kinnitust.

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele