Riigigümnaasiumi abituriendid kehastusid erinevatesse rollidesse, et arutleda, kas tuumajaam on energiakriisist päästja või hoopis tee hukatusse. Ei õpilased ega ka kaasatud eksperdid ühese vastuseni ei jõudnud.
- Kas tuumajaam päästab kriisist või viib hukatusse, ei saanud selgeks keegi. Targemaks saadi aga päris palju. Foto: Andres Pulver
Projekti "TEJ – energiakriisist päästja või tee hukatusse?" eestvedaja õpetaja Raimo Maasik rääkis, et idee sai alguse füüsikatunnist, kus 12. klassi noored pidid kehastuma erinevatesse rollidesse, mis seotud tuumajaama võimaliku rajamisega Viru-Nigula valda.
"Rollimängu idee lipsas klassiruumist välja ja püüab nüüd laiemat tähelepanu ja tuult purjedesse," sõnas Maasik.
Nii kehastusid õpilased näiteks Fermi Energia esindajaks, kohalikuks lihtinimeseks, omavalitsuse ja valitsuse esindajaks, keskkonnaaktivistiks, kinnisvarafirma esindajaks, kohalikuks ettevõtjaks jne. Õpilastega rääkisid kaasa ka energeetikaeksperdid.
Pea kahe ja poole tunniseks veninud vestlusringi juhtis ajakirjanik Rein Sikk, kes loosi tahtel andis esimesena sõna teadlasi kehastanud õpilastele.
Seotud lood
Väikese moodulreaktoriga tuumajaama planeeriv Fermi Energia valis kolmest laekunud pakkumusest Eestisse rajamiseks sobivaimaks USA-Jaapani ühisettevõtte GE Hitachi moodulreaktori BWRX-300, mille esmaehitus läheb käima Kanadas.
Kui seni on Eestisse tuumajaama rajamist planeeriv Fermi Energia kaasanud tuumajaama rajamiseks neli miljonit eurot, siis jaama valmimiseks tuleb laenuraha kaasata oluliselt rohkem.
Tuumajaama rajamise eeluuringute kavandamine Viru-Nigula valda tekitas oktoobrikuu lõpus infosõja, kus kohalikud elanikud süüdistavad valda info varjamises ja volikogu sõnul olid infosulus hoopis nemad.
Tuumajaama rajamiseks alustatud eeluuringute tegemine Letipeal ei tähenda veel seda, et Letipea on Fermi Energiale kõige prioriteetsem asukoht, ütles ettevõtte juhatuse esimees Kalev Kallemets.
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.