Aastat kokku võtnud saates "Äripäev eetris" kuulutati aasta kaotajaks peaminister Kaja Kallas. Kas ka põhjendatult, see tekitas otse-eetris debati.
- Eesti peaminister ja Reformierakonna juht Kaja Kallas nimetati Äripäeva ajakirjanike poolt aasta kaotajaks, sest tema ja erakonna toetus on pärast valimisi kõrgelt kukkunud. Foto: Andras Kralla
5. märtsi hilisõhtul võinuks Kaja Kallasele ennatlikult hoopis aasta võitja pärja kaela panna, märkis saatejuht Karl-Eduard Salumäe sissejuhatuseks. Salumäe jätkas, et Kallas tegi riigikogu valimistel koos ülejäänud reformierakonnaga hiilgava tulemuse, kuid praeguseks on tema populaarsusest ja renomeest jäänud Eestis alles veidi enam kui riismed – reformierakonna toetus on kukkunud pooleks ning küsitluste põhjal soovib enamik inimesi, et Kallas astuks tagasi.
"Mina ise teda aasta kaotajaks ei nimetaks. Ta ei ole ju tegelikult midagi kaotanud – ta on endiselt peaminister," oponeeris Äripäeva uuriv ajakirjanik Eliisa Matsalu. Ta lisas, et erakondade toetust uuritakse kuust kuusse, ent praegu, valimiste vahel, ei loe see õigupoolest midagi.
"Otsustavaks hetkeks võib reiting olla taas totaalselt muutunud," tähendas Matsalu.
Salumäe rõhutas seepeale, et novembris toimunud reformierakonna üldkogul valiti Kallas ainsa kandidaadina küll esimeheks tagasi, aga ligi kolmandik sedeleid jäeti tühjaks.
"See tähendab, et Kaja Kallase toetus on ka reformierakonnas selgelt murenemas. Selle pinnalt on objektiivne väita, et Kallase poliitiline täht on kustumas," ütles Salumäe. Ainsa pääseteena näeb ta Kallase liikumist Euroopasse, kus too saaks oma vaieldamatut välispoliitilist talenti täiel määral realiseerida.
Aga see ei oleks ju Kallasele kaotus, märkis Matsalu. Tõsi, ent praegu on ta siiski Eesti peaminister ja reformierakonna juht, pareeris Salumäe.
Äripäeva välisuudiste toimetaja Indrek Lepik nentis, et Kaja Kallase edasi liikumine mõnele kõrgele ametikohale Euroopas tundub praegu tõenäoline – ees ootavad eurovalimised ning Euroopa Komisjonis hakatakse ametikohti jaotama. Liberaalidele tõotab seal jääda Euroopa Liidu välispoliitika juhi koht.
"See on üks koht, kuhu Kaja Kallas saaks asuda," nentis Lepik. Ta lisas, et kodumaal on nn idavedude skandaal mõjunud Kallase mainele laastavalt, rahvusvahelisel areenil pole seda aga eriti tähelegi pandud.
Saates tuli juttu nii sõjast Ukrainas, maksutõusudest kui majanduslangusest. Mitte üksnes mineviku vormis, vaid vaadati ka ette uude aastasse. Kuula saatest, kes valiti aasta võitjateks.
Lõppeva aasta olulisi teemasid kommenteerinud saadet on võimalik kuulata ka Lääne-Virumaa Uudiste tellijatel, kui nad on uudisveebi sisse loginud.
"Äripäev eetris": Kaja Kallas kaotas. Või siis mitte. Ei, ikkagi kaotas!
Seotud lood
Peaministri saatus selgub kevadel
Algaval 2024. aastal toob vinduv majanduslangus ettevõtetele surve koondada ja kärpida, et jääda ellu. Kuid on ka neid, keda võib järgmisel aastal saata suur edu.
Lääne-Virumaa uudiste peatoimetaja Aivar Hundimägi ütles Eesti poliitika-aastat kokku võtvas raadiosaates, et kuna enne valimisi polnud maksutõusude teemal ühiskonnas debatti ning need otsused tehti rutakalt, on poliitikute usaldusväärsus saanud kahjustada.
Nominentide seas ka Oleg Gross
Äripäev valis tänavuseks aasta ettevõtjaks äsja börsile purjetanud investeerimisfirma Infortari ühe asutaja ja suuromaniku Ain Hanschmidti, kel oli enda sõnul aegade parim aasta. Ta on ka näiteks Vinni Biogaasi omanik.
Globaalne aastalõpubriifing
Julgeolekuarhitektuur laguneb. Lisaks: suurriikide pained ja maailmamajanduse ümberpaiknemine, migratsiooniprobleemid ning süvenev kliimakriis.
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.
Hetkel kuum
Lääne-Virumaa paistab silma.
Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele