Omavalitsused said maamaksu muutmiseks vabamad käed
Ehkki riik lubab omavalitsustel kümne aasta peale planeeritud maamaksu tõusu läbi viia kahe aastaga, ei ole Lääne-Virumaa omavalitsusjuhid selle poolt.
2022. aastal toimunud maade hindamise eel anti lubadus, et ühegi maaomaniku maks ei saa kerkida rohkem kui 10% aastas ning säilib kodualuse maa maksuvabastus. Ometi ei kulunud kaht aastatki, kui antud sõnad ära söödi.
Kohalikud omavalitsused saavad soovi korral ületulevast aastast maamaksu sootuks tempokamalt tõsta ning ka kodualuse maa maksuvabastuse üle ei otsusta edaspidi keskvalitsus.
President Alar Karis jättis välja kuulutamata riigikogus vastu võetud automaksu, mis pole võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumise tõttu kooskõlas põhiseadusega.
Valitsuse plaan anda koduga seotud maamaksu otsustamine kohalikele omavalitsustele loob olukorra, kus maamaksu vabastus ei ole enam tagatud, teatas omanike keskliit.
Eelmisel aastal toimunud maa korralise hindamise järel tõusis maa hind ja tõuseb ka maamaks. Lääne-Virumaa naabruses, Harjumaal Valgejõe külas elava Allan Alaküla talu krunt on lõviosas kaetud erinevate ehituspiirangutega, kuid kuna katastris on krunt 100% elamumaa sihtotstabega, kerkib maamaks ligi 20 korda. Maa-amet probleemi ei näe.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.