See igavene kultuur: kus teha, mida teha, kellele teha, kes teeb ja mille eest?

Autor: Aarne Mäe • 31. märts 2024
Ainult tellijale
Jaga lugu
Tarbijausku inimese tegelikuks kultuurikeskuseks on kujunenud hoopistükkis Põhjakeskus, kirjutab Rakvere linnavolikogu liige Aarne Mäe.
Autor: Erakogu

Rakvere kultuurielus on loojad ja harrastajad jäänud betooni varju, kirjutab Rakvere linnavolikogu liige Aarne Mäe.

Seotud lood

Nõukogude aja lõpus jäi suur kultuurikeskus tänase AQVA parkimisplatsi kohale ehitamata, sest varjanuks vaadet kirikule. „Kultuur südamesse“ koos oma keskväljaku kuubiga jäi paar valimistsüklit tagasi tühjaks lubaduseks, ajutine mullavall laiutab kesklinnas edasi. Aga tühja kõigest - nüüd saab Rakvere juba teise pompoosse kultuurirajatise lühikese aja järel.

Samas koguneb mingi osa linna arvajatest iga mõne aasta tagant kokku, et arutleda selle üle, kuidas edendada kultuurielu, milline on linna identiteet, kuidas siia külalisi meelitada…

Nõnda juba aastakümneid. Kuigi suurema osa linnakodanikest jätab see kõik külmaks. Tööle-koju kõrval on siin trenn ja/või kärakas need, mis ajavad vabal ajal asja ära. Paljud nooremad ei viitsi isegi sellega tegeleda. Või siis kokaiiniga…

Milline see end vägevaks mõtleva väikelinna kultuurielu õieti peaks olema, mille järele siin nii õhatakse? Kas Vallimäe keskusest ja Pärdi majast piisab ja mida seal peaks tegema? Kas kutsume ainult staarid siia või veeretame ise värtnat vurinaga?

Niisiis, Rakvere vanas Pauluse kirikus, kus aastaid palli mängitud, läks lahti Arvo Pärdi nimelise muusikamaja ehitus. Riik eraldas miljoneid - oleme uhked, sest mahtusime rahastamisotsuse esinelikusse.

Kui palju selle maja ülalpidamine hakkab maksma, mida seal täpsemalt tegema hakatakse ja kes teeb? Seda ei tea veel täpselt keegi. Sümfooniaorkester sinna täiskoosseisus ei mahu, suurem ooper tuleb vast ikka plekk-katuse ja võltslühtrite alla spordisaali viia.

Seotud lood

Kuidas läheb aga eelmisel superehitusel Vallimäe vabaõhukeskusel, mis läks esialgsest palju kallimaks? Kirjutatakse, et vähe toimub, et ei ole liiga palju sellisele uhkele rajatisele sobivat sisu. Ja kui on, siis segab teisel pool linnusevaremeid tehtavaid teatritükke.

Jalutada on küll kena, kelgutada seal enam ei tohi.

"Vallimäega on kõik hästi," kinnitas aga kultuurijuht Eve Alte ühel arutelul. Taevale tänu!

Kultuurirajatisi jalaga segada

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!