Kokkuvõte nädalast: Eesti kaotab suurelt kahel põhjusel

Autorid: Laura Saks, Janno Riispapp, Indrek Mäe • 16. märts 2024
Jaga lugu
Arvamussaates “Äripäev eetris” tuli juttu ka Reformierakonnast ja riigikogu valimistel saadud mandaadist, mis annab neile suure ülekaalu ja näib, et teeb ka süüdimatuks.
Autor: Andras Kralla

Sel nädalal kerkis üles kaks teemat, mis pani Äripäeva ajakirjanikud arvama, et Eesti riik kaotab pigem suurelt.

Üks neist on reedel teatatud uudis, et puidukeemiaga tegelev Fibenol viib 700 miljoni eurose tehase investeeringu Lätti ja teine välistalentide piiri taha jätmine.

Miks? Fibenoli tehase Lätti rajamine jätab Eesti ilma suurest investeeringust ja töökohtadest, mis see kaasa toob. Äripäeva börsitoimetuse juht Indrek Mäe mainis arvamussaates “Äripäev eetris”, et Fibenoli üks omanik Raul Kirjanen rääkis tööstuse muredest Eestis hiljuti toimunud tööandjate konverentsil. Nüüd hakkab Kirjaneni öeldu konteksti asetuma. “Ta oli hästi kriitiline, et kui Eesti riik tegeleb päris palju IT-sektoriga, siis tööstus on vaeslapse rollis olnud. Tema väide oli, et Eestis tegeleb tööstusega üks ametnik ja seegi vist on töölt lahkumas,” lausus Mäe.

Välistalentide piiri taha jätmise all on silmas peetud seda, et välistudengid kolmandatest riikidest ei saa Eestisse tulemiseks viisasid. Neid väljastatakse üha vähem. Samas on Eestis kriitiliselt välistalente tarvis. Sel teemal on Äripäeva raadios rääkinud TalTechi rektor Tiit Land, aga teema tõstatas Mainori rektor Andrus Pedai.

Äripäeva ajakirjanik Janno Riispapp viitas välistudengite teemal Eesti sotsiaalsüsteemile, mis vajab kõrgepalgalisi ja neid tuleks ka välistalentide seast. “Kui need inimesed jäävad siia elama, siis tegelikult üks IT-sektori keskastme juht tasub oma palgaga kolme pensionäri pensionid iga kuu,” ütles ta.

Veel oli “Äripäev eetris” saates arutluse all poliitikamaastikul toimuv. Just seoses justiitsminister Kalle Laaneti ja peaprokurör Andres Parmase tüliga. Üles kerkis ka küsimus, kas ülekaaluka mandaadi saanud Reformierakond käitub süüdimatult ega peagi oma tegude eest võtma vastutust. Samas rääkisime ka kutsehaiguste teemal, millest oli Äripäevas suur lugu ja kust tuli välja palju kitsaskohti. Lisaks ka börsidest ehk miks ometi on Tallinna börs nii nukras seisus.

Lääne-Virumaa Uudiste tellijad saavad nädala olulisi teemasid kommenteerinud saadet kuulata mugavalt endale sobival ajal siit:

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!