Täna algas roheliste rattaretk „Kuidas elad, Lahemaa rahvuspark?“

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 21. august 2021
Jaga lugu

Täna alanud kahepäevane roheliste rattaretk sõidab Lahemaale eesmärgiga tähistada rahvuspargi 50. juubelit ning ühtlasi külastada roheliste rattaretkede sünnipaika, milleks on Lahemaa tuntud kaluriküla Altja.

Täna algas roheliste rattaretk "Kuidas elad Lahemaa rahvuspark?"
Autor: Roheliste rattaretke FB lehekülg

Sealses Tooma-Rahva talu sauna lavalaudadel sündis 1987. aasta sügisel loodusmeestel Valdur Lahtveel ja Tiit Hundil idee korraldada Roheliste rattaretk Virumaale, millest kujunes protestimatk fosforiidikaevandamise vastu, nõndanimetatud Fosforiidisõda.

Ehkki arvati, et kohale tuleb 30-40 inimest, osales esimesel roheliste rattaretkel „Kuidas elad, Virumaa?“ 1500 inimest ja tagantjärele hinnatakse seda üheks Eestit taasiseseisvumisele viinud sündmuseks.

Roheliste rattaretk "Kuidas elad Lahemaa rahvuspark?". Fotod: rattaretke FB leht

Kolmekümne kolme aasta jooksul on toimunud 31 kevadist rattamatka, mille mudel on jäänud truuks esimesele retkele – sõita Eesti kaunisse piirkonda ning pöörata tähelepanu sealsetele keskkonnaprobleemidele.

Tänavusele retkele on oodata osalema 500 inimest, kes sõidavad kahe päeva jooksul ligi 180 kilomeetrit mööda Lahemaa rannikut, poolsaari ja metsi. Tänavuseks esiletõstetud keskkonnateemaks on Eesti maalammas, keda seni pole veel põlistõuna tunnustatud.

Toetamaks maalamba säilimist, külastatakse tänavusel retkel maalamba talu ja korjatakse tema tunnustamiseks allkirju. Altja laagriplatsil aga toimub arutelu põlistõugude ning laiemalt loomapidamise rollist poollooduslike kultuurmaastike hooldamisel.

Retke jooksul peatutakse 21 Lahemaa tähtsas paigas, muu hulgas Leesi poes, Hara sadamas, Pärispea neemel, Palmse mõisa ja Ilumäe hiiepuu juures ning kuulatakse sealseid kohajuttu ning saadakse osa neljast kontserdist.

Teiste hulgas kõnelevad Ivari Padar, Jaan Manitski, Artur Talvik, Aarne Vaik ja Jüri Muttika ning muusikutest esinevad Kukerpillid, Bonzo, Lahemaa Rahwamuusikud ja kohaliku Uuri küla noorteansambel Uurikad.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!