Täna on eestikeelse ajakirjanduse sünnipäev Virumaal

Autor: Andres Pulver • 2. detsember 2021
Ainult tellijale
Jaga lugu

Esimene virumaine maakeelne ajaleht sündis “Kalevipoja” seltsi rüpes ja lehetegemise põhiliseks eestvedajaks oli seltsi esimees koolmeister Mihhail Lindenberg.

Ajaleht Walgus.
Autor: Digar

“Kalevipoja” seltsi põhikirja üks punkt nägi ette ka raamatute kirjastamist, kuid selline idee ei tõusnud tegelikult ühelgi korral seltsi koosolekute päevakorda. 1880. aastal tekkis seevastu hoopis idee hakata välja andma oma ajalehte. Esimest korda mainitakse uue ajalehe asutamise kavatsust seltsi koosoleku protokollis 6. jaanuaril 1880. aastal.

Ei ole võimatu, et tõuke ajalehe asutamiseks sai idee esitaja Mihhail Lindenberg 24. ja 25. novembril 1879, mil “Kalevipoja” seltsi külastas Carl Robert Jakobson. Lindenberg oli “Sakala” kirjasaatja ja tellimuste vastuvõtja Rakveres. “Sakala” oli siis parajasti võimude poolt suletud ning Lindenberg ja Jakobson ilmselt vestlesid sel teemal ka omavahel.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!