Hulluks läinud venestaja või eesti asja ajaja?

Autor: Andres Pulver • 22. veebruar 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

17. veebruaril 1876. aastal asutati Rakveres Viru Eesti Selts “Kalevipoeg”, mille tähtsust on raske üle hinnata. Seltsi kool oli eelkäijaks ministeeriumikoolidele, seltsi näitering kandis endas teatri rajamise ideed ning selts oli ka kohalike eesti poliitikute taimelavaks. Seltsi koolihariduse hingeks oli Mihhail Lindenberg, kelle sünnist möödub täna 172 aastat.

Mihhail Lindenbergi toimetatud Rakvere ajaleht "Valgus".
Autor: Digar

1871. aasta lõpul hakati Eestis moodustama Aleksandrikooli abikomiteesid, mille eesmärgiks oli kohtadel raha kogumine Eesti Aleksandrikooli rajamiseks. 1872. aasta lõpuks oli loodud 64 abikomiteed, neist 45 Liivimaal ja 19 Eestimaal. Virumaal oli loodud kuus abikomiteed, mis tegutsesid enamjaolt praeguse Lääne-Virumaa pinnal.

Kavatsetavasse Eesti Aleksandrikooli pääsemiseks oli noortel tarvis kihelkonnakooli haridust, kuid Virumaa loodeosas kihelkonnakoolid puudusid. Aaspere abikomitee tegelaste hulgas tekkis mõte asutada Haljala ja Kadrina kihelkonnale ühine kõrgema astme rahvakool. Moodustati ka uus komitee, mis hakkas korjama raha, et osta ära Loobu postijaama hooned.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!