Võsu on rannafestivaliks valmis

Autor: Katrin Kivi • 27. juuli 2022
Jaga lugu

Võsu Rannafestivalil on tänavu juubel – terve kümnendi on juuli viimasel nädalavahetusel rannaliival kogunenud pidulised üle terve Eesti, et nautida muusikat, melu ja Võsu idülli. Juubeliaastat austab oma kohaloluga ka 90ndate megastaar Dr. Alban.

Võsu Rannafestival toob alevi rahvast pilgeni täis

Nii nagu igal aastal, nii ka tänavu kostitab Võsu Rannafestival kokkutulnuid parimate paladega Eesti meelelahutusmaastikult. Teiste seas asutavad üles Terminaator, Tanel Padar, Wateva, Shanon, Traffic ja 2 Quick Start.

Mõistagi ei möödu sünnipäev räpita ja nii on publikule välja reklaamitud 5MIINUST, Reket ja Clicherik & Mäx, ja ka Põhja-Tallinn, kes samuti tähistab oma 10ndat tegutsemise aastapäeva.

Kui viimastel aastatel ei ole Võsu Rannafesti lavalaudadel säranud välismaiseid tähti, siis juubeliks on palutud kohale Nigeeria-Rootsi 90ndate megastaar Dr. Alban. Videotervituses ütles ta, et ootab esinemist Võsul väga ning andis lubaduse kanda ette teda kuulsaks teinud lugusid „It's My Life“, „One Love“ ja teisi tuntud hitte.

Rannafest toob kohale tuhandeid

Tänavu avatakse festivaliala reedel kell 19, laupäeval aga kell 13, kuid kogu Võsu alevik on festivali haardes laupäeval kella 13 kuni pühapäeval kella 15.

Võsu elanike jaoks ei ole rannafestival vaid pidu kellast kellani - tegemist on hiigelpeoga nende koduhoovis, mis tihtipeale toob purjus inimeste mõtlematu käitumise tõttu kaasa kohalikele kannatusi. Varasematel aastate on oli nurinat koguni nii palju, et räägiti võimalusest mitte sellist sündmust Võsule lubada.

Tänaseks on korraldaja suutnud suurimad murekohad koostöös kohaliku omavalitsuse ja teiste partneritega ära lahendada. Seda kinnitab ka Võsu alevikuvanem Riina Kaptein, kes ütles, et tema kõrvu pole enam suuremat nurisemist kostnud.

„Mitmed on kiitnud liikluskorraldust, keegi küll nurises valju muusika pärast, aga see üks öö tuleb vast lihtsalt ära kannatada,“ märkis Kaptein.

Mõned tähelepanekud olid tal siiski korraldajatele edasi öelda ja need puudutasid peoaegset ja sellejärgset koristamist. „Valla poolt lubati panna tööle kaks brigaadi, seda nii õhtul Võsu vahel kui ka hommikul laiemalt, ka Metsa, Kooli, Aia tänaval,“ rääkis aleviku vanem.

Kuna Võsu rannafestival toob piirkonda väga palju inimesi, on politsei nii nagu varasematelgi aastatel ürituse turvalisust tagamas suurendatud jõududega. Seda mitte üksnes õhtusel ja öisel pidutsemise ajal, vaid ka päevasel ajal.

„Hea meel on selle üle, et korraldajaga on olnud kõik see aeg väga ladus ja asjalik koostöö,“ ütles Rakvere politseijaoskonna juht Katrin Satsi. „Oleme juba märtsist saati olnud kontaktis, et kõik võimalikud kitsaskohad läbi arutada nii, et nende tekkimist eos vältida.“

Satsi märkis, et liikluskorralduse vaatest oli eelmine aasta Võsu rannafestivalil ideaalilähedane näide sellest, kuidas asulas sees ummikuid ja liiklusohtu vältida. Nimelt organiseeris ürituse korraldaja koos vallaga muusikafestivalil osalejate parkla väljaspoole Võsu asulat, kust pidulisi tõid festivalialale vastavad bussid.

Asulas sees lubati parkida vaid kohalikel ning sedagi üksnes eramute hoovides nii, et kitsad tänavad püsiks vabad operatiivsõidukitele juhul, kui on tarvis kiiret politsei, pääste või kiirabi sekkumist.

Olgugi, et Võsu tänavad on sel nädalavahetusel suuremas osas jalakäijate päralt, siis kaugemalt saabutakse ikkagi kohale sõidukitega. Nii palub politsei, et igaüks hoolitseks nii nagu saab ja oskab selle eest, et keegi purjuspäi autotooli ei kipuks.

„Kui sõitu lähete, veenduge alkomeetriga kontrollides, et olete kindlasti ikka kaine,“ manitses Satsi autojuhte. „Samamoodi varuge piisavalt aega festivalile jõudmiseks ning lahkumiseks, et ei peaks ülearuse jõuga gaasipedaali tallama ja arutult kihutama. Politsei on teedel liiklust rahustamas, kuid kui märkate ise mõnd sellist ohtlikku sohvrit, siis palun andke sellest politseile numbril 112 teada. See võib päästa kellegi elu.“

Üheks tulisemaks murekohaks muusikafestivalil on varasematel aastatel olnud alkoholijoobes alaealised.

„Eelmisel aastal andis politsei lapsevanematele üle 130 alkoholijoobes alaealist,“ tõi piirkonnajuht esile. „Ka sel aastal peavad lapsevanemad valmis olema, et kui nende alaealine poeg või tütar festivalil meelemürkidega liialdab ja politsei huviorbiiti satub, tuleb vanematel ette võtta sõit Võsule ja oma laps ise turvaliselt koju pead välja puhkama viia.“

„Seepärast oleks mõistlik eos juba enne lapse festivalile lubamist luua omavahel usalduslik suhe, välistada mistahes sõltuvusainete tarvitamine ning hoida omavahel festivali ajal kontakti juhuks, kui näiteks lapsel on abi vaja või oleks paras aeg lapsel ööbimiskohta ära minna,“ jätkas Satsi.

„Möödunud aastal oli hea näha, kuidas nii mõnigi lapsevanem oligi noorukitele peole ise järele tulnud, et nad öösse seiklema ei jääks ja ohtu ei satuks. Samas võis näha ka mõnd noort, kes oli alkoholiga endale tõsiselt liiga teinud ning ei pääsenud muud moodi kui meedikute sekkudes. Pärast arstiabi andmist kutsuti ka neile vanemad järele.“

Satsi leidis, et selleks, et alkohol noorte peopidamist ära ei rikuks, saab oma panuse anda ka iga kaupleja. Nii paneb politsei alkohoolsete jookidega kauplejatele südamele, et kontrollitaks noorukite dokumente ning veendutaks selles, kas nad on üldse piisavalt vanad alkoholi soetamiseks ja tarbimiseks.

Ka tänavu on rannafestival autovaba

Haljala Vallavalitsuse otsusega piiratakse Võsu Rannafestivali toimumise ajaks autode ligipääsu Võsu aleviku keskusesse ka tänavu.

Selleks suletakse Võsu alevikus Rakvere tee, Mere tänav ja Võsu-Lepispea tee. Kohalikele elanikele ja alevikus tegutsevatele ettevõtetele ning asutustele tagatakse ligipääs alevikku läbipääsulubadega.

Mootorsõidukiga pääsevad väljastatud loa alusel eelpool nimetatud teedel sõitma selles aleviku piirkonnas kinnistuid omavad isikud, liinibussid, operatiivsõidukid ning alevikus tegutsevate ettevõtete töötajad ning majutusasutustes peatujad.

Võsu alevikus on parkimine lubatud festivali külastajatele piiratud mahus varasemalt soetatud pääsme alusel. Teede ja tänavate ääres parkimine on keelatud.

Ümbersõit Käsmu ja Loksa suunal on tagatud Haljala-Käsmu tee (nr 17177) kaudu. Festivali ja teiste aleviku külastajate mootorsõidukite parkimine on tagatud alevikust väljajäävatel selleks ettenähtud ning märgistatud aladel.

Ajutisest liikluskorraldusest ja läbipääsulubade taotlemisest saab põhjalikumalt lugeda Haljala valla kodulehelt.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!