Võistukündmise võitis Margo Klaasmägi

Autor: Rahel Lepp • 10. september 2022
Jaga lugu
Vinni valla parimad VIP-kündjad poodiumil. Vasakult: Rauno Võrno, Margo Klaasmägi, Evelin Poolamets, Kaido Höövelson.
Autor: Rahel Lepp

„Mina ei palu mehelt Jaguari, vaid traktorit!“ hõiskas Evelin Poolamets, kui uhke Valtra traktori kabiinist välja hüppas, olles kündnud oma elu esimesed vaod, ja seda veel auhinna peale. "Vaimustav aparaat," kirjeldas Poolamets uhket traktorit naerulsui.

Poolametsa konkurentideks olid Vinni vallavanem Rauno Võrno, poliitik Kaido Höövelson ning tuntud ettevõtja Margo Klaasmägi ning käimas oli meelelehutuslik VIP kündmine, mis toimus Eesti tänavuste künnimeistrivõistluste raames, või õigemini selle boonusena.

Iga „eriti tähtis isik“ ehk VIP pidi kündma kabiinis viibiva instruktori abiga ja kohtuniku range silma all neli vagu. Eelnevad kogemused olid osalejatel küll erinevad, aga ühtmoodi suhteliselt kasinad.

„Mina olen varem vaid merd kündnud,“ tunnistas väikelaevakapteni juhiluba omav Rauno Võrno. „Kartuleid oleme eluaeg ise kasvatanud, aga isa hoiab traktorirooli senimaani enda peos,“ lisas vallavanem.

„Minul on madrusepaberid,“ sõnas Kaido Höövelson, kes samuti laineratsuga rohkem sina peal, ehkki maapoisina vahel ikka traktorirooli lubati. „Viimati kündsin maad umbes kümme aastat tagasi – samuti taolisel VIP- võistlusel,“ ei hakanud Höövelson oma oskusi ilustama.

Neljas võistleja, Artiston OÜ juhatuse liige Margo Klaasmägi rääkis, et temal on kodus põka, mille abil pere toidukartul tehtud saab. „Kümme vagu on, tänagi lähen peale võistlust koju kündma,“ sõnas mees. „Saan siin Valtraga soojenduse ära teha,“ muheles mees.

Rauno Võrno ja Margo Klaasmägi enne võistlustulle astumist.
Autor: Rahel Lepp

Instruktaažil nimetati kõige olulisemaks esimese vao võimalikult sirge kündmine ja anti soovitus pigistada üks silm kinni ja teise silmaga võtta sihikule mõni objekt, näiteks põllu veeres asuva kemmergu sein. Kabiinis juhendas võistlejaid Valtra traktoreid maale toova AS Taure juhatuse liige Toomas Jürgen.

Põllupidamine populaarsemaks!

Aastast 2014 on künnivõistluse korraldamise eesotsas olnud Eesti Künniseltsi juhatuse liige Margus Ameerikas. „See on nagu sport – toimuvad väiksemad künnivõistlused, Eesti meistrivõistlused, Euroopa meistrivõistlused ja maailmameistrivõistlused,“ loetles Ameerikas ja lisas, et mõnes riigis kasutatakse ka sõna „künnisport“, Eestis mitte nii väga. „Korraldatakse neid ikka selleks, et arendada põllukultuuri, et jätkuks huvi maaharimise vastu, samuti tuua siia parimaid künnialaseid teadmisi mujalt maailmast,“ sõnas Ameerikas. Kõige populaarsem on künnisport Suurbritannias.

Kohtunik ja pealtvaatajad jälgisid pingsalt, kui sirge vao võistleja hoida suudab.
Autor: Rahel Lepp

Ehkki kohtunikul oli VIP-künnivõistlusel hindamiseks põhjalik tabel, oli võistluse eesmärk ikkagi põllumajandusele tähelepanu juhtimine ja pealtvaatajate jaoks ala atraktiivsemaks muutmine. „Meie künnimeistrid võivad olla maailma parimad, aga nad pole nagu Ott Tänak, kes rahva kokku tooksid,“ naeris korraldaja.

Päevajuht Arlet Palmiste usutlemas Evelin Poolametsa enne viimase traktoristi-debüüti. Peale võistlust kaalus Poolamets naljaga karjäärivahetust.
Autor: Rahel Lepp

Võistluse võitis Margo Klaasmägi, teiseks tuli Rauno Võrno, kes mõlemad peale autasustamist läks koju kartuleid võtma. „Kas sul on saputajaga?“ uuris Võrno Klaasmäelt. Selgus, et mõlemal mehel on saputajaga masin ja loodetavasti lubab peale võistluse auvääärset teist kohta Võrno isa ka poja rooli taha. Kolmandat ja neljandat kohta jagasid Höövelson ja Poolamets.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!