Keskerakond läks põuasel suvel käärima

Autor: Andres Pulver • 18. juuli 2023
Ainult tellijale
Jaga lugu
Keskerakonna sisepingeid põhjustas krooni devalveerimine 1933. aasta suvel.
Autor: Erakogu

Vanu ajalehti sirvides avastad ikka ja jälle, kuidas ajalugu ennast kordab. Vahest ka väga kummalisel moel. 90 aastat tagasi oli põuane suvi ja keskerakond kääris. Aastal 1933 sama moodi nagu aastal 2023.

Ja nagu tänavugi, oli ka aastate eest inimestel meelel ja keelel ikka ennekõike põud, mitte mingisuguse erakonna sisetüli. Aga ajalehes kirjutati mõlemast. Nong kuigi juuli keskpaiku tuli mõnel pool ka paduvihma, oli põllumeeste seis enam kui nutune.

Virulane kirjutas 18. juulil 1933: „Heinategemine on alganud, aga looduslikud niidud on paljad. Enamasti on nii, et kus on saadud harilikult kuhi heinu, saadakse nüüd saat või paar. On ka niisuguseidki ristikupõldusid, kus niites ei jää midagi vikati ette.

Tõuvili on alles maa küljes kinni, „ei varja veel konnagi“ — nagu ütleb põllumees, kuid kaeral on pööris ja odral pea juba väljas.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!