Rakveres ehitati veoautosid ja busse

Autor: Andres Pulver • 16. aprill 2023
Ainult tellijale
Jaga lugu
Täpselt ei teagi, kus pilt tehtud on, aga autobussi siin igal juhul ehitatakse.
Autor: Eesti Bussiajaloo Selts

Üldiselt on päris hästi teada, et 1950.-tel ja 1960.-tel aastatel toodeti Tartus autobusse. Aga mõnikümmend aastat varem ehk kahe maailmasõja vahelisel ajal oli busside ja ka muude autode ehitamine Eestis pigem reegel ning seda tehti paljudes kohtades, muu hulgas ka Rakveres.

Põhjus selleks oli asjaolu, et uute välismaiste busside ja eriotstarbeliste masinate importimine oli lubatud vaid majandusministeeriumi eriloaga. Nii valmisid kodumaistes väiketöökodades kõikvõimalikud autobussid, kaubaautod ja eriotstarbelised sõidukid.

Bussikerede ehitamiseks imporditi piiri tagant, põhiliselt Rootsist, šassiid, mille puidust pealisehitus valmistati kohalikes autoremondi- ja keretöökodades.

1923. aasta augustis väljastas Eesti Vabariigi patendiamet Fr. Kangro & Ko nimele patendi „Autoomnibussi kere”, mille alusel valmistati bussikeresid üle Eesti. Kas ka Rakveres, ei ole täpselt teada.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!