Kadrina saunas toimub elustamisaparaadi koolitus

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 1. veebruar 2024
Jaga lugu
Kadrina saun soetas endale elustamisaparaadi, mille kasutamist ja inimeste elustamist saab õppida pühapäeval saunas toimuval koolitusel.
Autor: ERR/Scanpix

Kadrina saun soetas kohaliku saunaklubi initsiatiivil enesele AED ehk automaatse elustamisaparaadi, mille kasutamise koolitus toimub kõigile huvilistele pühapäeval Kadrina saunas.

Elustamisaparaadi soetamisel lähtuti sellest, et kuna 70% sauna kasutajatest on riskigruppidesse kuuluvad mehed võivad neid igal ajahetkel, eriti veel saunas, tabada äkilised tervisehädad, näiteks südame rütmihäire või südame seiskumine. Ka naised, eeskätt just soliidsemas eas, pole ohtudest vabad.

Seotud lood

Nüüd ongi elustamisel abiks AED aparaat, mis ripub sauna eesruumi seinal ja võimaldab elu päästa.

Et aga elupäästmine kindlalt ja tõrgetata käiks korraldab aparaadi soetanud Kadrina saunaklubi 4. veebruaril kell 18 saunas avaliku koolituse.

„Koolitus on regulaarsetele saunalistele vägagi soovitatav, et mitte öelda poolkohustuslik,” mainis saunaklubi juhatuse liige, saunaministri tiitlit kandev Rein Sikk pressiteate vahendusel. Et tegemist on väärt aparaadiga, kinnitab selle hankimise initsiaator, sauna-aktivistist Rakvere haigla direktor Ain Suurkaev. „Kui süda saunalisel tõrgub, saab kohe abi ja päästa inimelu. AED aparaat räägib ka. Ja kui sul on kuulmine ning kaks kätt, jääb sõber ellu,” ütles Suurkaev.

Kodanikuühiskonna abiga

Koolitust tuleb läbi viima AED aparaate müüva firma Medivar OÜ müügijuht Mihkel Siitam, kellel on kaasas ka mannekeen, mille abil saab elupäästva elektrišoki andmist proovida-harjutada iga huviline. Lisaks tutvutakse teistegi elustamise algtõdedega.

Elustamisparaadi soetamisel oli Kadrina saunaklubile abiks SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali projekt „Elanikkonnakaitseks vajalike vahendite soetamine - täisautomaatne AED”, kust saunaklubi sai toetuseks 1 439 eurot.

Mullu Eesti esimeseks saunapealinnaks kuulutatud Kadrina avalik saun tegutseb aastast 1957. Kadrina 66aastases saunas on aastas 44 avalikku saunakorda, pooled saunas käijatest on pensionärid ja lapsed, kes saunatavad Kadrina valla toel. Vähemalt kord aastas, kui mitte enam, toimub vallarahvale tasuta saunapäev.

Alates augustist 2023 maksab saunapilet 6 eurot, lastel ja eakatel 3 eurot. Sauna haldav 25liikmeline Kadrina saunaklubi oli üks Eesti sauna-aasta 2023 ja ka saunasajandi 2024 välja kuulutamise initsiaatoreid. Pühapäeviti tegutsevas saunas asub Eesti ainus saunamuuseum.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!