Keretäis kohtumajas ja tulekahju õpilaskodus

Autor: Andres Pulver • 12. märts 2024
Ainult tellijale
Jaga lugu
Rakvere-Paide rahukogu sünnipäevapidu 1934. aasta jaanuaris. Küllap on kusagil pildil ka need kohtuhärrad, kes salapüüdja üle kohut mõistsid. Ees istuv kikilipsu ja vuntsidega härrasmees on igal juhul tollane Rakvere linnapea Heinrich Avikson.
Autor: SA Virumaa Muuseumid

Igasuguseid lugusid juhtus ikka omal ajal. Näiteks andis üks salapüügiga tegelenud kalamees kohtus metsavahile kere peale.

Aga alustame natuke teistsuguse looga. 1929. aasta 12. märtsi varahommikul kella viie paiku märgati tuld Haljala vanas vallamajas, mis oli kasutusel kooli ühiselamuna.

Mõne hetkega oli kogu maja juba leekides – pööning oli täis vallasekretärile kuulunud heina ja põhku, lisaks puhus tugev loodetuul, mis tule levikut soodustas.

Lapsed pääsesid majast välja, küll aga põlesid sisse vallasekretäri lehm, sead ja kanad. Tuli sai alguse rehealusest või loomalaudast ning sestap oli seal tulemöll ka kõige suurem. Majas elas ka kaks kooliõpetajat, kes jäid ilma suurest osast oma majakraamist. Nii maja, loomad kui ka õpetajate vara olid õnneks kindlustatud.

Tule kustutamist takistas suur veepuudus, sest kohalikud kaevud said kiiresti tühjaks ja vett tuli eemalt vaatidega kohale vedada.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!