• 06.03.25, 14:12

Sooline palgalõhe – kingitus, mida ei saa tagastada

Soolise palgalõhe teemal arutleb Eesti Ametiühingute Keskliidu kommunikatsioonijuht Ivika Aman.
Ivika Aman
  • Ivika Aman
  • Foto: Erakogu
Sündides naisena arvasin ma väikese tüdrukuna, et tulevikus on mul eneseteostuseks meestega võrdsed võimalused. Seda illusiooni kärpis peagi teadasaamine, et minu valitud erialal on tüdrukutel ja poistel eraldi vastuvõtt, mis väljendus umbes kolmekordses konkursivahes. Neli aastat hiljem olin samas olukorras ülikooli astudes. Mõlemal korral põhjendati soopõhise konkursi korraldamist faktiga, et muidu on meestel väga väikene või lausa olematu võimalus samale erialale õppima asuda. Sellised vastuvõtutingimused kehtisid aastaid ja kuigi tänaseks on see möödanik, paneb senini imestama, miks tuli mõnel kooli vastu võetud mehest arvatavalt nii kolm korda targemal naisel leppida tulevikus hinnatud erialaspetsialisti töö asemel näiteks poemüüja omaga. Missugune ebaõiglus inimese jaoks ja milline raiskamine ühiskonnale. Neil kahel soojal suvel kinnistati Tartus ja Tallinnas soolist palgalõhet.

Seotud lood

Uudised
  • 06.03.25, 10:24
Palgalõhe paradoks: naised küsivad väiksemat palka, aga rahulolu tööandjaga on suurem
Kui mehed soovivad tööd vahetades kätte saada 2500 eurot, siis naiste netopalga ootuse mediaan on 500 euro madalam ehk 2000 eurot, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee küsitlusest.
Uudised
  • 13.11.23, 13:25
Soolise palgalõhega Euroopa tipus olev Eesti lõhenes veelgi
"See on üllatav ja ebameeldiv üllatus, ma pigem oleksin arvanud, et palgalõhe kahaneb," rääkis Eesti Panga majandusuuringute allosakonna juhataja Tairi Rõõm.
Uudised
  • 22.04.24, 09:45
Naiste töötasu oli meestest 13,1 protsenti väiksem
Naiste brutotunnitasu oli eelmisel aastal 13,1% väiksem kui meestel, teatas statistikaamet. Sooline palgalõhe vähenes aastaga 4,6 protsendipunkti võrra.
Uudised
  • 17.02.25, 16:45
Palgalõhe Eestis küll väheneb, ent on siiski Euroopa kõrgeim
Täna tähistatakse Eestis võrdse palga päeva. See tähendab, et naistel tuleb tänavu töötada meestega võrdse palga teenimiseks 33 päeva rohkem. Palgalõhe on Eestis aastatega vähenenud, aga on ikka Euroopa suurim. Ka paistame Euroopas negatiivselt silma selle poolest, et majanduslik võim on meeste käes.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 11:13
TOP 3 sõiduautot, millel on üllatavalt odav aastamaks
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Lääne-Virumaa Uudised esilehele