Spikker: kuhu minna Lääne-Virumaal jaanitulele?

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 14. juuni 2022
Jaga lugu

Kohe, kohe on käes aasta kaunim ja lühim öö, kui otsitakse sõnajalaõit ja süüdatakse jaanituled. Lusti ja tralli on mitu päeva ning pidusid igale maitsele. Kus peetakse Lääne-Virumaal aasta tähtsamat pidu ja mida jaanikul teha saab?

Jaanituli.
Autor: Veiko Tõkman

Aseri maakaitsepäev

Suurem osa jaaniüritusi toimub 23. juunil. Sümboolne start tehakse sel aastal Aseris, kus peetakse maakaitsepäeva, mille raames saadetakse mööda maakonda laiali presidendi poolt süüdatud võidutuli.

Tänavune Lääne-Virumaa maakaitsepäev saab algusega kell 13 pärgade asetamise tseremooniaga Eesti vabaduse eest langenutele Kõrtsialuse Vabadussõja mälestuskivi juures.

Pidulik üritus toimub Aseri rahvamaja juures. Kavas on politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti korraldatud etteasted. Aseris pakutakse sõdurisuppi, toimuvad erinevad töötoad, relva- ja tehnikanäitus. Muusikat teeb Kunda linnaorkester koos Sofia Rubinaga. Jalga keerutavad Viru-Nigula valla taidlejad ja "Tarancuta" Moldovast. Kell 16.30 jagatakse võidutuld ja lähetatakse tulelõõsk omavalitsustesse.

Ansambel Regatt peohoos.
Autorid: Raul_Mee, Raul Mee

Jaanituli Kunda rannas

Viru-Nigula valla jaanipidu peetakse Kunda rannas 23. juunil kell 20. Tantsupeo lükkab käima ansambel Regatt. 2004. aastast on bänd elustanud 70-80 aastate parimaid muusikapalasid. Nende repertuaaris on levimuusika parimad pärlid - õdede Kõlarite, Music Seifi, Apelsini, Radari ja teiste ansamblite muusika. Diskot teeb Ailan Kütt. Osavusmängud ja esinevad rahvatantsijad. Buss viib ja toob peole rahvast Aserist, Viru-Nigulast ja Kundast.

Väike-Maarja valla jaanituli

Väike-Maarja ülevallaline jaanituli peetakse kell 20 Ao Näkiuurimiskeskuses. Esinevad üldrahvalikku tantsumuusikat tegev Tuulelõõtsutajad ja ansambel Eesti Gun ja Liisa. Bändi liider Gunnar Loho on pilliõpetaja, peomuusik ja produtseerinud aastate jooksul muusikat paljudele tuntud bändidele, teiste seas Hovery Coveryle ja N-Eurole. Eesti Gun ja Liisa üheks solistiks on Loho kõrval Laekvere rahvamaja juhataja Liisa Uukkivi.

Smilersi ninamees Hendrik Sal-Saller.
Autor: Meeli Küttim

Kadrina jaanituli

Äge jaanituli toimub ka Kadrinas. Kui üle-eelmisel aastal hullutas rahvast Meie Mees ja eelmisel oli laval legendaarne ansambel Fix, kelle teada-tuntud "Jaanipäeva" hitt kõlas õhtu jooksul vähemalt neli korda, siis sel aastal on pidu isegi kraad vägevam.

23. juunil kell 19 astub Kadrina laululaval rahva ette ülipopulaarne Smilers. Tuntud rokkansambel koos oma karismaatilise solisti Hendrik Sal-Salleriga annab võimsa kontserdi, kus kõlavad muuhulgas nende suurimad hitid "Tantsin sinuga taevas", "Seilan 7 merd", loomulikult ka "Käime katuseid mööda" ja teised. Õhtujuht on Toomas Lumi. Üritus on tasuta.

Palmse jaanituli

Palmse mõisa jaanitulel on oma fännid, traditsiooniline rahvuslik jaanituli toimub 23. juunil algusega kell 20. Korraldajad lubavad, et ühendatakse vanad jaanikombed toreda ja lõbusa rahvapeoga. Peo tõmbavad käima Lahemaa rahvamuusikud. Õhtul mängib tantsuks ansambel Supernova. Eurovisioonilt tuule tiibadesse saanud bänd teeb mõnusat ja kaasahaaravat muusikat.

Kell 23 süüdatakse mõisaõuel sajad küünlad, tuleetenduse annavad Artistic Flow tuletantsijad. Õhtut juhib ning mänge viib läbi Rakvere teatri näitleja Margus Groznõi.

Vergi Sadama jaanituli

24. juuni kell 21 peetakse jaanituld Vergi Sadamas ja restoranis Wirkes’. Sedapuhku kütab peoliste tuju kuumaks räpipunt Küberrünnak & Karmo.

Vihula mõisa jaanituli

Vihula mõisa jaanituli on 24. juunil. Seal paneb peo püsti etnohõnguline ansambel Untsakad. Folkansambli mitu liiget on läänevirulased ja seda vahvam on, et jaanipäevalaule esitavad meie oma poisid. Õhtujuht Meelis Sarv korraldab lahedaid jaanimänge ja hoiab tegevuses sel maagilisel õhtul nii väikeseid kui ka suuri. Jaanilõke süüdatakse kell 21.

Ansambel Shanon.
Autor: ansambel Shanon

Tapa vallas kaks pidu

Tamsalu kandi jaanituli toimub 22. juunil algusega kell 20 Tamsalu tammepargis. Tantsuks Full House Band. Lastele väikese tasu eest batuut, näomaalingud ja ponisõidud. Laste aja sisustamise eest hoolitsevad Lilli Loovuskeskus ja Porkuni Tall. Esinevad tantsijad. Kavas on jaanimängud igas vanuses jaanitulelistele.

Pööripäeva üks suurim pidu peetakse maha 24. juunil kell 18 Jänedal Musta täku tallis. Esinejad on muljetavaldavad Shanon, Hellad Velled ja Meie Mees.

Shanon on popmuusikat viljelev Eesti ansambel, kelle liikmed mängivad meloodilist ja raadiosõbralikku poprokki. Laulja Taavi Immato on paljude lemmik ja ansamblil on aastate jooksul kogunenud hulk hitte, teiste seas "Suvi kestab veel", "Varbad liivas" jpt. Hellad Velled on bänd, mis tõmbab käima iga peo ja ansambel on üks nõutumaid jaanipeo bände. Meie Mees loomulikult tutvustamist ei vaja, igihaljas bänd esitab ka sel õhtul oma teada ja tuntud hitte "Sinine vilkur", "Moskva", "Šokolaadist jänes" jpt.

Jänedal saab tõmmata sanga ja rebida köit, jaanimänge viib läbi Arlet Palmiste. Väravad avatakse kell 18.

Kus veel pidu peetakse?

Suuremates asulates toimuvad oma jaanituled. 22. juunil kell 19 toimub Ubja jaanituli, kell 19 saavad end proovile panna erinevatest võistlusmängudes lapsed, kell 20 esineb KalevBänd, tantsivad Ubja noored tantsutrupist Flamante, avatud on kohvik.

Kunda küla seltsimaja ootab samal päeval kella 20 külalisi nautima oma jaanilõket.

Vaeküla jaanituli toimub kohalikul külaplatsil 23. juunil kell 18. Tegevusi on nii suurtele kui ka väikestele.

JUBA MÖÖDUNUD SÜNDMUSED

Külajaanituled peetakse juba eeloleval nädalavahetusel. Esimene jaanituli süüdatakse laupäeval 18. juunil kell 19-22.00 Aaspere Külakojas. Mängitakse mänge ja jalga saab keerutada Sveni ja Rivo muusika saatel.

Suuremaks tähistamiseks läheb loomulikult 21., 22. ja 23. juunil.

Rakvere linna jaanipäeva kontsert

Rakvere linna jaanipidu algab 21. juunil kell 19. Peol esineb legendi staatuses ansambel Kukerpillid, kes tähistas tänavu oma 50. sünnipäeva. Rakvere kultuurijuht Eve Alte rääkis, et Kukerpillide mõte tuli juhuslikult aasta tagasi ja juunis tegid nad broneeringu. "Meie suureks rõõmuks ja üllatuseks selgus, et neil on juubeliaasta. Seda suurem on rõõm, et nad Rakveres esinevad," ütles Alte.

Pidu algab Rakvere Vallimäel 21. juunil kell 19.

Roela jaanituli ja põlvkondade kokkutulek

Roelas toimub kaks ühes üritus. Kolmapäeval kell 18 saab osa jaanitulest, mille toimumisele aitavad kultuuriprogrammiga kaasa rahvamaja taidlejad. Pidulisi tantsitab ansambel Player.

Sel päeval toimub Roelas ka põlvkondade kokkutulek. Oodatud on kõik Roela piirkonna erinevates koolimajades haridust saanud õpilased, endised lasteaialapsed, -töötajad ja õpetajad. Täpsem päevakava kooli kodulehel roela.edu.ee.

Laekvere jaanituli

21. juunil toimub ka Laekvere jaaniõhtu, programm algab kell 17.

Laekvere jaaniõhtul toimuvad esmakordselt Laekvere rammumehe ja rammunaise valimised ehk valitakse Kalev ja Linda. Jõukatsumised on ka noortele.

Samuti toimub suur jaanilaat, kuhu müüjad on kokku tulnud üle Eesti. Õhtu tantsuks mängib ansambel Napsitrallid. Kohal on hobused ning korraldatakse ka kepphobuste võistlusi.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!