Kuidas Ukrainat toetada?

Autor: Andres Pulver • 28. veebruar 2022
Jaga lugu

Venemaa rünnaku alla sattunud Ukraina toetamiseks on väga palju mooduseid. Avatud on kogumispunktid ja annetuskontod. Lääne-Virumaa Uudised teeb ülevaate, keda ja kuidas toetada saab.

Mees katab vaibaga surnukeha Ida-Ukraina linnas Tšugujivis, mida Venemaa raketid tabasid.
Autor: AFP/Scanpix

Kõige lihtsam on minna veebilehele Ukraina heaks!, mis on kolme kolme Eesti vabaühenduse - MTÜ Mondo, MTÜ Eesti Pagulasabi ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskuse - algatus Ukraina rindelähedaste elanike ja teiste haavatavate gruppide abistamiseks.

Annetusi saab teha pangaülekandega:

MTÜ Eesti Pagulasabi, EE791010220258852223

MTÜ Mondo, EE491010220099409013

MTÜ Ukraina Kultuurikeskus, EE401010220229090221​

Avatud on ka annetustelefonid:

Eesti Pagulasabi:

Helistades 9003801 annetad 5 eurot

Helistades 9003802 annetad 10 eurot

Helistades 9003803 annetad 50 eurot

Mondo:

Helistades 9000380 annetad 5 eurot

Helistades 9000381 annetad 10 eurot

Helistades 9000382 annetad 50 eurot

Transpordipakkumisi Eesti - Ukraina piir saab teha meiliaadressidel [email protected] või [email protected].

Eesti Punane Rist kogub raha ja esemelisi annetusi - oodatud on uued, kasutamata hügieenitarbeid (pesuvahendid, seep, hambapasta, hambaharjad, mähmed, hügieenisidemed jms), voodipesu, tekid, padjad, magamiskotid, rätikud.

Punase Risti kaudu saab esemeid annetada Selveri kauplustes ja kogumispunktides, mida on Lääne-Virumaal päris mitu. Lisaks Rakvere spordikeskusele tegelevad annetuste kogumisega ka vabatahtlikud päästjad.

Eesti Punane Rist plaanib kaupu saata Ukrainasse mitu korda nii märtsis kui ka aprillis ning vajadusel edaspidigi.

Kes soovib annetada raha, saab seda teha mugavalt Punase Risti kodulehe kaudu. Samuti saab teha ülekande: Eesti Punane Rist MTÜ, EE742200001180001436.

Eesti Päästeliiduga on võtnud ühendust Ukraina päästjad, kes vajavad hädasti spetsiifilist päästevarustust, aga ka näiteks mootorsaage, kiivrilampe ja keemiakaitsevahendeid.

Kõik asutused ja inimesed, kes neid asju soovivad annetada, võivad ühendust võtta [email protected] või tel 527 4112.

Kui on soov raha annetada, siis saab seda teha Eesti Päästeliidule EE547700771002741382 märksõnaga „Ukraina“. Ukraina päästjad raha ei soovi, sest neil on raskusi tellimuste tegemisega, päästeliit ostab saadud raha eest eelmainitud asju ja organiseerib kohaleviimise.

Ukraina pank on avanud annetuskoha, et toetada otse Ukraina sõjaväge.

Annetuskonto number on: UA843000010000000047330992708.

Eesti Pagulasabi kaardistab erinevaid elu- ja töökohtade, asjade ja teenuste pakkumisi SIIN.

Oodatud tööpakkumisi headelt ettevõtjatelt, kes oleksid nõus oma kollektiivi tööle võtma just varjupaigataotlejaid või pagulasi. Varjupaigataotlejatel tekib töötamise õigus 6 kuud pärast taotluse esitamist, samas kui pagulaste ligipääsul tööturule piiranguid ei ole.

Kaardistatakse nii ajutisi kui püsivaid elukohavõimalusi pagulastele. Eelistatud on linnades asuvad elukohad.

Oodatakse pakkumisi ka näiteks tasuta lapsehoiule või trennikohtadele pagulaste lastele.

Kui kodus on midagi üle, mida tahaksid anda just pagulastele, siis tasub sellest samuti pagulasabile teada anda.

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit kaardistab samuti majutusvõimalusi Ukrainast saabuvatele sõjapõgenikele.

Eesti Pagulasabi ootab ka vabatahtlikke peamiselt kohanemismentoriteks ja keelepartneriteks, samuti pakutakse pagulastele tööalaste mentorite võimalust. Vajatakse ka tõlkijaid.

"Oleme väga rõõmsad, kui vabatahtlik soovib mõne töötoa või tegevusega kaasa aidata meeste- või naisteklubi tegevustesse. Samuti oleksime tänulikud, kuid tunned hästi kinnisvaraturgu ning oskad anda soovitusi üürikorterite leidmiseks. Anna endast märku ja otsime just sulle sobiliku tegutsemisvõimaluse!" teatas Eesti Pagulasabi.

Vabatahtlikuks saab ennast kirja panna SIIN.

Kindlasti ei ole ülaltoodud loetelu lõplik ja abistamisvõimalusi on teisigi. Ja väike abi on seegi, kui jätate ostmata Venemaal või Valgevenes toodetud kaubad ning ostate Ukraina toodangut. Kuigi kauplusteketid on teatanud, et Venemaa ja Valgevene kaupu enam ei müüda, on need siiski jätkuvalt lettidel. Juurde küll ei tellita, kuid olemasolev kaup püütakse siiski maha müüa.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!