1891. aasta 8. märtsil sündis Rakke postiametniku perre, kus ootas ees juba tütar Marta, poeglaps, kes sai nimeks Heinrich. Tüdrukust kasvas lastekirjanik ja tõlkija Marta Sillaots, poisist sai aga hüdrobioloog Heinrich Riikoja.
Heinrich Riikoja juurde kuulusid lahutamatult barett ja piip. Ringi liikudes ka jalutuskepp. Foto: Eesti Rahva Muuseum
Kunagine hobupostijaama hoone, kus Heinrich Riikoja (tollal küll veel Reichenbach) ilmavalgust nägi, on ka praegu säilinud, tõsi küll - pisut ümberehitatult. 8. märtsil 1991. a., Heinrich Riikoja 100. sünniaastapäeval avati Rakkes Faehlmanni 26 asuval hoonel mälestustahvel. Praegu tegutseb hoones Rakke raamatukogu.
1891./92. aastavahetuse paiku komandeeeriti papa Reichenbach Narva jõe taha Pljussa postkontori ülemaks. Pljussas veetis perekond ainult ühe aasta, kuid just seal ja kõigest üheaastasena lõi väikses Heinrichis välja erakordne armastus vee ja selles toimuva vastu. Hiljem on Marta Sillaots oma mälestustes kirjutanud: “Eriti tõmbas teda Pljussa jõgi. Mitte ei tea, mis teda jõe poole kiskus, kuid kogu pere pidi talvel valvel olema, et ta vette ei sulpsaks.”