Õpetajaametist välja praagitud mehest sai tunnustatud ajaloolane

Autor: Andres Pulver • 3. juuni 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

Meie teadmised Narva linna ajaloost ning Eesti 17. sajandi ajaloost oleksid ilma Arnold Soomita tõenäoliselt märksa väiksemad.

Arnold Soom.
Autor: Narva muuseum

Arnold Soom sündis 3. juunil 1900 Vao vallas Nõmme külas Vaino talus Karl ja Miina-Emilie Soomi vanema pojana.

Soomil tekkis varakult huvi raamatute vastu, ehkki talulapsena tuli tal teha ka mitmesuguseid talutöid. Alustades 1908. aastal kooliõpinguid Kiltsi vallakoolis, oli tal lugemine selge. Venestusaja tõttu oli kooli õppekeeleks vene keel.

Samas sai Soom vallakoolis käia ainult aasta, siis ta haigestus. Järgnes koduõpe emapoolse onu Jakob Palmi perekonna juures, kus ta puutus kokku ka saksa keelega.

1912. aastal astus Soom neljaklassilisse Väike-Maarja kihelkonnakooli, mida juhatas Virumaa tuntud haridus- ja seltsielu tegelane Märt Meos. Et Esimese maailmasõja puhkedes mitte sõjaväkke sattuda, jäi Soom kihelkonnakooli veel ka 1917. aastaks. Soom püüdis jätkata õpinguid Rakvere Õpetajate Seminaris, kuid sinna ta sisse ei saanud. Seevastu õnnestus tal sügisel 1917 õppima asuda Tartus Hugo Treffneri gümnaasiumi IV klassis.

Gümnaasiumi ajal mobiliseeriti Soom 16. mail 1919 Eesti Vabadussõtta Tartu Koolilaste Pataljoni I (hiljem III) roodu koosseisu. Pataljon osales riigiasutuste ja ladude valves. Samuti tuli marssida läbi linna, et rahva meeleolu tõsta.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!