Hea mõisahärra pole vaid pelk legend

Autor: Andres Pulver • 9. juuni 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu

Häid mõisahärrasid on ikka olnud, kuigi rahva mälestustes on nad pigem erandid. Tänane lugu räägib just ühest taolisest. Natuke võõraste sulgedega ehtimine see on, aga kui elu oleks läinud natuke teistmoodi, oleksid head mõisahärrat taga nutnud virulased, mitte Tartumaa rahvas.

Nikolai von Essen.
Autor: Rahvusarhiiv

Nikolai von Essen sündis 9. juunil 1839. aastal Peterburis, sealses paažikorpuses sai ta ka oma peamise hariduse. Edasi ootas sõjaväekarjäär, mis aga ebaõnnestus.

Kui vanem vend jõudis kindralleitnandi paguniteni, siis Nikolai lahkus 1860. aastast sõjaväest „vaid“ kaardiväekaptenina. Erru pöo ta sunnitud minema tapmissüüdistuse tõttu. Kuidas täpselt need asjaolud olid, on praegu juba raske kindlaks teha.

Edasi töötas ta kuni 1863. aastani Viru- ja Järvamaa maakohtu assessorina. 1861. aastal sai ta aga vanemate toetusel 125 000 hõberubla maksma läinud Annikvere ja Karula mõisate omanikuks Virumaal.

Nottbeckidelt need mõisad osteti ja mingil hetkel neile ka tagasi müüdi, sest 14. aprillil 1863 suri Nikolai isa Otto Reinhold von Essen 65 aasta vanusena südamerabandusse.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!